banner6

Rusya, CIA ve FBI’ın internet sitelerine erişim engeli getirdi

banner37

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor) dün, CIA ve FBI'ın internet sitelerine 'yalan haber' yaydıkları gerekçesiyle erişim engeli getirildiğini duyurdu.

Rusya, CIA ve FBI’ın internet sitelerine erişim engeli getirdi
banner150

banner150

banner99

Rus haber ajansları, Roskomnadzor’un Rusya'daki sosyal ve siyasi durumu istikrarsızlaştırmayı amaçlayan içerikler yayınlayan ‘düşman’ devletlere ait bir dizi kaynağa erişimi kısıtladığını aktardı.

TASS haber ajansı, CIA ve FBI’a ait internet sitelerini Rus silahlı kuvvetlerinin güvenirliğini zedeleyen yanlış bilgiler yaydığını bildirdi.

Bir ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Rus yetkililerin bu eyleminin şaşırtıcı olmadığını söyledi.

FBI, CIA ve Roskomnadzor yetkilileri, söz konusu gelişme hakkında açıklamada bulunmadı.

Rusya, silahlı kuvvetlerini karalamayı 5 yıla kadar hapisle cezalandırılabilecek bir suç haline getirirken, ordu hakkında kasten ‘yanlış bilgi yayınlama’ suçu en fazla 15 yıl hapis cezası öngörüyor.

Rusya geçtiğimiz yılın Şubat ayında on binlerce kuvvetini Ukrayna'ya gönderdiğinden bu yana Roskomnadzor bazı yabancı haber sitelerinin yanı sıra Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal ağ platformlarını engelledi.

Rusya'da engellenen web sitelerini izleyen bir izleme şirketi olan Top 10 VPN, federal servisin yüzde 85’i Ukrayna, Rusya ve uluslararası haber siteleriyle ilgili 4 bin 400 aşkın siteyi engellediğini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104