banner6

Rusya'da seferberlik karşıtı protesto: Bin 300 gözaltı

banner37

Rusya Devlet Başkanı Putin'in duyurduğu kısmi askeri seferberlik ilanının ardından orduya katılmak istemeyenler meydanlara indi. Protesto gösterilerine güvenlik güçleri müdahale etti.

Rusya'da seferberlik karşıtı protesto: Bin 300 gözaltı
banner151

Rusya'da 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kısmi seferberlik ilan edildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yaptığı duyurunun ardından ülke, protestolara sahne oldu. Protestolara güvenlik güçleri müdahale etti. OVD-Info adlı insan hakları örgütünün 38 Rus kentinden derlediği bilgilere göre, dün gece saatlerine kadar bin 311'den fazla kişi gözaltına alındı. Örgüt, bu rakamların Moskova'da en az 502 ve Rusya'nın en kalabalık ikinci şehri olan St.Petersburg'da ise 524 olduğunu açıkladı.

15 YIL HAPİS CEZASI VAR

Rusya'nın protesto karşıtı yasalarına göre izinsiz mitingler yasadışı olarak kabul ediliyor. Moskova Savcılığı, protesto gösterisi düzenlemenin veya söz konusu gösterilere katılmanın 15 yıla kadar hapis cezasıyla sonuçlanacağını bildiriyor.

"HEPSİ GÖZALTINA ALINDI"

Rusya İçişleri Bakanlığı yetkilisi Irina Volk, "Birkaç bölgede, son derece az sayıda katılımcıyı bir araya getiren yetkisiz eylemler gerçekleştirme girişimleri oldu. Bunların hepsi durduruldu. Yasaları ihlal edenler ise gözaltına alınarak sorumluluklarının tespit edilmesi için karakola götürüldü” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2022, 12:49
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110