'Rusya, IŞİD ve El Kaide'den daha büyük bir tehdit'

banner37

İngiltere Genelkurmay Başkanı Mark Carleton-Smith, Rusya'nın İngiltere için IŞİD ve El Kaide'den daha büyük bir tehdit olduğunu savundu.

'Rusya, IŞİD ve El Kaide'den daha büyük bir tehdit'
banner90
banner99

Telegraph gazetesine demeç veren Carleton-Smith, "Günümüzde Rusya, hiç tartışmasız, ulusal güvenliğimiz için El Kaide ve IŞİD gibi radikal tehditlerden çok daha büyük bir tehdit oluşturuyor" dedi.

'IŞİD ve El Kaide'nin güç kaybetmesi tehdidin yönünü değiştirdi'

IŞİD'in Irak ve Suriye'deki yenilgisiyle El Kaide'nin Afganistan'da yaşadığı kayıpların ardından İngiltere'nin güvenliğine yönelik tehdidin yön değiştirdiğini kaydeden Carleton-Smith, artık Londra ve müttefiklerinin 'Rusya'dan yükselen tehdide' odaklanması gerektiğini öne sürdü.

banner134
'En önemli yanıt NATO'nun gücünü sürdürmek olacak'

Carleton-Smith, "Rusya, siber ortam, uzay ve denizaltı silahları gibi geleneksel olmayan bazı alanlar başta olmak üzere Batı'nın kırılganlıklarını keşfetme ve kullanmaya dönük sistematik bir çaba sarf ediyor. Rusya'nın oluşturduğu tehdit karşısında kayıtsız kalamayız ve bunu karşılıksız bırakamayız. Rusya'ya verilecek en önemli askeri yanıt, NATO'nun imkan ve kabiliyetleriyle uyumunun sürdürülmesi olacak" dedi.

Rusya iddiaları reddediyor

Rusya ise herhangi bir NATO ülkesine saldırmayı planlamadığını birçok kez açıklamış ve sözde Rus tehdidinin NATO'nun Rusya sınırları yakınındaki askeri varlığını güçlendirmesi için bir kılıf olarak kullanıldığını vurgulamıştı.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2018, 12:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75