Rusya: Ukrayna ordusunun güç kullanmaya hazırlandığı yönünde bilgi alıyoruz

banner37

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Kiev’in Donbass’a saldırı amaçlı birlikler gönderdiğini, Ukrayna ordusunun güç kullanmaya hazır olduğu yönünde bilgiler aldıklarını söyledi.

banner87
Rusya: Ukrayna ordusunun güç kullanmaya hazırlandığı yönünde bilgi alıyoruz
banner99

Haftalık basın toplantısında konuşan Zaharov, "Son günlerde Ukrayna ordusunun Donbass'ta güç kullanma ihtimali üzerine aktif şekilde hazırlanmaya başladığı yönünde aldığımız bilgiler giderek sıklaşıyor. Gürültüden bir perdenin arkasında, Rusya'nın saldırgan eylemleri olduğu iddialarıyla Kiev, uluslararası toplumun dikkatini Kerç boğazındaki provokasyona çekmeye çalışırken, bölgeye saldırı amaçlı birlikler gönderiliyor, bu birlikler daha sonra temas hattına yayılıyor" ifadelerini kullandı.

‘Sıkıyönetim, Kiev’in Donbass’taki amacını saklamaya yönelik bir kılıf’

Zaharova, Ukrayna’da sıkıyönetim ilan edilmesinin Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko’nun Donbass’ta yeni bir provokasyon hazırlama niyetini saklamaya yönelik bir kılıf, kamuflaj olarak nitelendirdi.

Zaharova, tüm bunların yine ‘Rusya saldırganlığına’ kanıt olarak servis edileceğini düşündüklerini de ekledi.

‘Kiev yönetimi IŞİD'in taktiğini kullanıyor'

Zaharova, yasağa rağmen Donbass'a insansız hava aracı (İHA) gönderdiğini, bu İHA'lar arasında saldırı amaçlıların da olduğunu ekledi.

Zaharova "IŞİD'in taktiğini alan Ukrayna güçleri, İHA'lar yardımıyla sivil hedeflere el bombaları ve patlayıcılar bırakıyor. Bu eylemlerden bölge halkı, siviller zarar görüyor" dedi.

Zaharova, bu tür eylemlerin sonucunda 7 Kasım'da Mineralnoye köyünde bir sivilin yaralandığını, Staromihaylovka'da da sivil yapıların zarar gördüğünü ekledi. Bölge güçleri tarafından geçen ay Ukrayna ordusuna ait 9 İHA imha edildiğini belirten Zaharova "Bu sayı, Kiev'in ne kadar yoğunlukta İHA kullandığını gösteriyor" dedi.

Zaharova, Donbass'a gönderilen Kiev güçlerinni NATO'dan eğitmenler tarafından eğitildiğini kaydetti.

Zaharova "Ukrayna ordusunun hava indirme ve mekanize birlikleri, Jitomirsk ve Lviv bölgelerinki poligonlarda yoğun eğitimden geçti" dedi.

‘basın Donbass'a İngiltere'den askerlerin gittiğini yazıyor'

Zaharova, İngiliz basınının Donbass'a İngiltere'den internet operasyonu uzmanı askerlerin gönderildiğini yazdığına dikkat çekti.

Zaharova "İngiliz basınında yer alan, Ukrayna'ya İngiltere ordusunun 77. birliğinden askerlerin gönderildiği haberlerine dikkat ettik, bunların arasında internette özel operasyon ile psikolojik ve enformasyonel etki kurma uzmanları olduğu yazıyor" dedi.

‘Kiev, Donbass'ta kimyasal provokasyonu gerçekleştirebilir'

Zaharova "Elimize ulaşan Ukrayna güvenlik güçlerinin Donbass'ta farklı düzeylerde provokasyon hazırlığında olduğu, kimyasal maddeler kullanarak da provokasyon yapabileceği bilgileri endişe verici. Bu eylemler siviller arasında kayıplara yol açabilir, ayrıca sadece Minsk anlaşmasına aykırı değil. Kitle imha silahlarının kullanımına yönelik anlaşmaları da ihlal ediyor" dedi.

Zaharova, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nı (AGİT) Kiev'in Donbass'ta kimyasal kullanma tehlikesine karşı gözlem çalışmalarını arttırmaya çağırdı.

‘Kiev'in anlaşmaları iptali için çok fazla akıl gerekmiyor'

Zaharova, Poroşenko'nun Rusya ile 1997 yılında imzalanan, İşbirliği ve Ortaklık Anlaşması'nın feshedilmesini öngören yasa tasarısını parlamentoya sunmasına da değindi.

Neredeyse her gün Kiev yönetiminden Rusya ile olan bir anlaşmayı iptal ettikleri ya da edecekleri yönünde ifadeler duyduklarını, anlaşmaların bozulmasına yönelik bu tür açıklamalar yapmanın da çok akıl gerektiren bir şey olmadığını kaydetti.

‘Ukrayna vatandaşlarına bir kısıtlama getirmeyeceğiz'

Ukrayna, 16-60 yaşındaki Rus erkeklere ülkeye giriş yasağı getirmişti.

Zaharova, Rusya'nın Ukrayna vatandaşlarına yönelik herhangi bir kısıtlama getirmeyi planlamadığını vurguladı. Zaharova "Gereksiz sorunlar yaratmak gibi bir niyetimiz yok" dedi.

Zaharova, Kiev'in milliyetçilik duygusunu körükleyerek düşen destek oranını arttırmaya çalıştığını, Rusofobi aracılığıyla Rusya ile Ukrayna halkları arasında bir duvar örmek istediğini de ekledi.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96