banner6

Rusya ve ABD arasında aylar sonra bir ilk

banner37

Vitaliy Çurkin’in şubatta hayatını kaybetmesinin ardından yerine gelen Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, ilk kez ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley’le bir araya geldi. İkili, Kuzey Kore’yi ve ikili ilişkilerin durumunu ele aldı.

Rusya ve ABD arasında aylar sonra bir ilk
banner151

ABD’nin BM Daimi Temsilciliği’nden yapılan açıklamaya göre ABD ile Rusya arasında aylar sonra bir ilk gerçekleşti. Şubat ayında hayatını kaybeden Vitaliy Çurkin’in yerine temmuz ayında Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi olarak atanan Vasiliy Nebenzya ile ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ilk kez bir araya geldi.

Taraflar görüşmede terörle mücadele, Kuzey Kore’nin nükleer füze denemeleri ve ABD-Rusya ilişkilerini konuştu.

Açıklamada Haley’in, Nabenzya’yı kabul ettiği ve göreve gelmesi nedeniyle tebrik ettiği de aktarıldı.

1962 doğumlu Nebenzya, Rusya Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Moskova Uluslararası İlişkiler Üniversitesi'nden (MGİMO) mezun.

Daha önce New York ve Cenevre'de diplomat olarak çeşitli görevlerde bulunan Nebenzya, 2013 yılından bu yana dışişleri bakan yardımcısı olarak görev yapıyordu.

​BM'de Rusya'nın 10 yıl daimi temsilciliği görevini yürüten Çurkin, 20 Şubat'ta ABD'deki ofisinde çalışırken kalp krizi geçirdiği şüphesiyle hastaneye kaldırılmış, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2017, 11:07
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110