banner6

Saddam operasyonunun sırları 20 yıl sonra açıklandı...

banner37

ABD askerleri tarafından 2003’te yakalanan Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin, 2006’da idam edilmişti. Saddam Hüseyin’in yakalanmasında görev yapan emekli başçavuş Kevin Holland, 20 yıl sonra operasyonun detaylarını anlattı.

Saddam operasyonunun sırları 20 yıl sonra açıklandı...
banner99

Böylece ilk kez operasyondaki bir ABD’li sessizliği bozdu. ABD’nin başkent Bağdat’a girmesiyle kaçan Hüseyin’i gizlendiği sığınağından alanlar arasındaki Holland, ordunun gizli Delta Gücü’nün üyesiydi. Hem donanmanın seçkin ekibi “SEAL Team 6”da hem 1. Özel Kuvvetler Operasyonel Müfrezesi-Delta’da hizmet veren tek asker olan Holland, “Danger Close” adlı programda sırları paylaştı.

Saddam operasyonunun sırları 20 yıl sonra açıklandı: ‘Artık çok geç kardeşim’
Diğer ABD askerleri gibi Kevin Holland da kafasına çuval geçirilen Saddam Hüseyin ile poz vermişti.

‘Sizinle konuşalım’

Muhbirler aracılığıyla yerini tespit ettikleri Saddam Hüseyin’i saklandığı yerden Teksaslı bir askerin çıkardığını belirten Holland, yanında silah olması ihtimalini göz önüne alarak devrik lideri derdest ettiklerini söyledi. Devrik liderin “oldukça dövüldüğünü” ifade eden Holland, Hüseyin’in kendilerine İngilizce, Irak’ın cumhurbaşkanı sıfatıyla müzakereye hazır olduğunu söylediğini. ancak kendilerinin “Artık çok geç kardeşim” dediklerini aktardı.

"ÇOK SİNİR BOZUCUYDU"

Holland, Hüseyin’i bağladıktan sonra ona “Başkan (George) Bush selamlarını iletiyor” dediklerini ifade etti. Hüseyin’in yakınındayken de onun kötü bir insan olduğunu hissettirdiğini söyleyen emekli başçavuş, “Kötü adam olduğunu hissettik. Çok sinir bozucuydu” dedi. Hüseyin’in yakalandığında tam otomatik “Glock-15” silahı olduğunu belirten Holland, ele geçirdikleri bu tabancanın şu anda Bush’un mülkiyetinde olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104