Sahilleri çöplüğe dönüştürdük

banner37

Her Daim Dostlar grubu ile Mağusa Kale Lions Kulübü Derneği geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Silver Beach'te beton mevzi diye bilinen yerden başlayarak, Bedi’s Plajı’na doğru seyreden alandaki çöpleri topladı. Yine noktadan yine aynı oranda çöp çıktı

Sahilleri çöplüğe dönüştürdük

Her Daim Dostlar ile Mağusa Kale Lions Kulübü Derneği'nin belli aralıklarla yaptığı sahil temizliği çalışmaları dün de Silver Beach'te beton mevzi diye bilinen yerden başlayarak Bedi’s Plajı’na doğru seyreden alanda gerçekleştirildi. Etkinliğe Gazimağusa Kaymakamı Kemal Serpal katıldı.

Ne yazık ki bu yıl da aynı bölgeden, geçen yıl ki gibi torbalar dolusu çöp toplandı. Her Daim Dostlar ile Mağusa Kale Lions Kulübü Derneği üyeleri, yetkililere çağrı yaparak, çevre kirliliğinin önüne geçilmesi için eğitim programları düzenlemesi, alt yapı eksikliklerinin giderilmesi ve denetim yapılması ile kum zambaklarının ve kaplumbağaların yaşam alanlarının korunmasına yönelik önlemler alınmasını istedi.

Şentuğ: Devlet ve belediye adım atmalı

Her Daim Dostlar Grubu Sözcüsü Yusuf Yüksel Şentuğ, Her Daim Dostlar grubunun geçen yıl yine Mağusa Kale Lions Derneği ile birlikte aynı alanı temizlediğini ve aynı bölgeden aynı oranda çöp topladığını anlattı.

Aynı bölgeden geçen yılla aynı oranda çöp çıkmasının üzücü olduğunu kaydeden Şentuğ, "Baktığımızda değişen hiç bir şey yok. Farkındalık çalışmalarını yaptığımız zaman fark edenler oluyor, fakat fark etmeyen de o çok kişi var. Bu nedenle belediyenin ve devletin de adım atması gerekiyor. Ayrıca biz çevre dostu bir adım olarak artık plastik ve naylon poşetleri bir kenara bıraktık ve çevre dostu poşetler kullanıyoruz" dedi.

Serpal: Koruyucu önlemler alınmalı

Gazimağusa Kaymakamı Kemal Serpal, Her Dostlar Grubu ile Mağusa Kale Lions Derneği'nin defa defa temizlediği bir yerin yine aynı oranda kirletilmesinin ciddi bir sorun olduğunu söyledi.

Serpal, burada devletin ilgili makamlarının devreye girmesinin ve koruyucu önlemler almasının kaçınılmaz olduğunu kaydetti ve "Buraya dört beş defa gelinip temizlik yapılıyor ve hep aynı noktalarda aynı çöp yığınları birikiyor. Bunları ise duyarlı kişiler topluyor. Bu nedenle bir önlem alınması gerekir. Bu önlem vatandaşların buraya girmesinin yasaklanması bile olabilir ya da bir koruma yönetimi oluşturulabilir. Tabi ki bu biraz zaman isteyen bir konudur. Ancak bir yerden de başlamalıdır. Sahillerimizin yanında bütün çevremizin çok pis olduğu bir gerçektir. İnşallah bu konuda duyarlı makamlar gereken özeni göstererek, bu ve buna benzer çöp sorunlarının önüne geçmiş oluruz" şeklinde konuştu.

Serpal: Naylon poşetler konusunda yasal düzenleme olmalı

Serpal, plastik ve naylon torbaların kullanılmasına artık her yerde "dur" denmesi gerektiğini belirtti ve burada da hükümete önemli bir görev düştüğünü belirtti.

Bunun bir yasa ile hayata geçirilmesi ve yaygınlaştırılması gerektiğini savunan Serpal, birçok ülkenin artık plastik ve naylon poşetlerden vazgeçtiğini hatırlattı.

Serpal, en erken zamanda yetkili makam olan Çevre Bakanlığı'nın bir karar üretip, bu konuda bir adım atmasını temenni etti.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2018, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER