banner6

Sakarya'da radyoaktif madde paniği

banner37

Sakarya'da inşaatta kullanılan ve radyoaktif madde içeren cihazın düşmesi sonucu 11 kişi radyasyondan etkilendi. TAEK radyasyonun yayılma ihtimalinin olmadığını belirtirken, etkilenenlere kan testi yapılacağını duyurdu. Radyasyona neden olan maddenin iridium 192 olduğu açıklandı

Sakarya'da radyoaktif madde paniği
banner151

Sakarya'da radyoaktif madde şüphesiyle 11 kişi tedavi altına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Kızılcık Barajı'nda işçi olarak çalışan Cumhur Tarık B'nin amcasının oğlu 16 yaşındaki Eyüp B, baraj inşaatında boru kaynaklarında sızdırmazlık testi yapan (Röntgen çeken) tespih şeklindeki radyoaktif madde yaydığı düşünülen parçayı alarak Arifiye ilçesi Neviye mahallesindeki evine götürdü.

Bir süre sonra vücudunda morluklar oluşan Eyüp B, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

Yapılan incelemede Eyüp B ile birlikte, aralarında yakınlarının da olduğu, 10 kişide radyasyon tespit edildi.

TAEK yetkilileri çevreye radyasyon yayılma ihtimalinin olmadığını açıkladı. Rasyasyondan etkilenen bu 11 kişiye ise kan testi yapılacak.


Tehlikeye rastlanmadı

Olayın ardından evin bulunduğu mahalledeki diğer evler boşaltılırken, sokağa girişler de yasaklandı. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu inceleme yapmak üzere 4 kişilik bir ekibi bölgeye gönderdi. Yapılan ilk incelemede yayılmış bir radyoaktif madde tespit edilmedi. Radyoaktif kalıntı olabileceği varsayımıyla alınan tedbirler de kaldırıldı.

 

Acil servis de kapatıldı

Eyüp B'nin tedavisinin sürdüğü Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin çocuk acil servisi de bir süre kapatıldı. Radyasyon ölçümleri yapıldıktan sonra acil servis yeniden hasta kabul etmeye başladı.

İRİDİUM 192. Temas sonucu radyasyona, baraj inşaatında boru kaynaklarında sızdırmazlık testlerinde kullanılan röntgen cihazındaki radyoaktif "iridium 192" maddesinin neden olduğu açıklandı.

 

"Hayati tehlikeleri yok"

Eyüp B'nin bir süre sonra rahatsızlanarak Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Merkezinde tedaviye alındığını belirten Coş, "Kalça bölümünde kızarıklar meydana geldiği anlaşıldı. Olay yerine AFAD ekibi geldi, mahalle sakinleri olay mahallinden uzaklaştırarak güvenlik tedbiri alındı. Ankara'dan Türkiye Atom Enerjisi Kurumundan (TAEK) da ekip intikal etti. Yapılan ölçümlerde yayılmış radyoaktif madde tespit edilmedi. Radyoaktif kalıntı olabileceği varsayımıyla alınan tedbirler kaldırıldı. Şahıs, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Merkezi kontrol altında olup hayati tehlikesi yoktur" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2017, 15:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110