banner6

Santa Cruz Dağları üç gündür yanıyor

banner37

ABD'nin California eyaletinde Santa Cruz Dağları'nda çıkan orman yangını üç gündür devam ediyor. Nedeni henüz belirlenemeyen orman yangının başlamasının ardından Los Gatos kentine bağlı Loma Chiquita ve Loma Prieta kasabalarındaki evlerin çoğu boşaltıldı.

Santa Cruz Dağları üç gündür yanıyor
banner151 banner143

Loma Chiquita'da 7 binanın tamamen yanmasına neden olan alevler, sıcak havaların da etkisiyle hızla büyüyor. Şu ana kadar 2 bin 250 dönümden fazla alanın zarar görmesine yol açan yangın yüzünden evlerinden ayrılmak zorunda kalan bölge halkı, geçici olarak okul, kilise ve sosyal merkezlere yerleştirildi.

Bölgede görevli bini aşkın itfaiyeci, alevleri kontrol altına almaya çalışıyor. Ekiplerin şimdilik yangının sadece yüzde 10'luk bölümünü kontrol altına alabildiği öğrenildi.

"İtfaiyeciler alana girmekte zorlanıyor"

Cal Fire İtfaiye Basın Sözcüsü Angela Bernheisel, gazetecilere yaptığı açıklamada, yangını kontrol altına alabilmek için takviye ekipler görevlendirdiklerini bildirdi.

Sıcak hava ve kuraklık nedeniyle alevlerin hızla yayıldığını vurgulayan Bernheisel, "Yangını kontrol altına almamız zorlaşıyor ve zaman alıyor. En zor yanı ise bölgenin hem derin hem de taşlı ve kaygan olması. Bu da itfaiye çalışanlarının alana girmesinin zorlaştırıyor. İtfaiye erlerimiz ilk günkü gibi azimle görevlerini yerlerine getirmeye çalışıyor. Bugün hava düne göre biraz daha serin. Umarım bu işimizi kolaylaştırır.'' diye konuştu.

LomaChiquita kasabası sakinlerinden Norman Noble (75) da bir arkadaşının yanında misafir olarak kaldığını ve kendi evini görme umuduyla bölgeye geldiğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2016, 10:45
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104