banner6

Şehit cenazelerinde saygı yürüyüşü Segah Tekbiri ile yapılacak

banner37

Türkiye'de İçişleri Bakanlığı, şehit cenazelerinde saygı yürüyüşünün Itri'nin "Segah Tekbiri" ile yapılması için 81 il valiliğine yazı gönderdi.

Şehit cenazelerinde saygı yürüyüşü Segah Tekbiri ile yapılacak
banner99

Valiliklere gönderilen yazıda "İçişleri Bakanlığı mensubu her rütbe ve görevdeki muvazzaf ve yükümlülerden şehitler ile güvenlik korucularından şehitleri, ebedi yolculuklarına uğurlarken törenlerde 'Tİ' işaretinin verilmemesi, saygı duruşunda herhangi bir çalgı aleti çalınmayarak sessizlik sağlamak suretiyle icra edilmesi esastır.

banner134

Şehitliğin maneviyatına ve milletimizin gönlündeki yerine uygun olarak şehit cenazelerinde ihtiram (saygı) yürüyüşü, Itri’nin 'Segah Tekbiri' ile yapılacaktır. Vefatları halinde tören yapılan diğer İçişleri Bakanlığı mensupları için de aynı usul ve esaslara uyulacaktır." ifadeleri yer aldı.

Itri'nin ''Segah Tekbiri'', ilk kez 29 Ağustos 2017'de Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Muhammed Meriç'in cenazesinde ihtiram yürüyüşü sırasında Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu tarafından icra edilmişti.

Eski TBMM Başkanı ve AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, "İnşallah bundan sonra cenaze törenlerinde Polanyalı Chopin'in cenaze marşı çalınmaz, Mustafa Itri'nin tekbiri çalınır. Bize yakışan da budur." demişti.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2017, 14:31
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104