banner6

Sırbistan, AB'nin desteğiyle Belgrad-Niş hızlı tren hattı inşa edecek

banner37

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen Belgrad-Niş hızlı tren hattı projesinin ülkesini İstanbul, Atina ve Selanik ile birbirine bağlayacağını söyledi.

Sırbistan, AB'nin desteğiyle Belgrad-Niş hızlı tren hattı inşa edecek
banner90
banner99

Başkent Belgrad'daki tren istasyonunda Genişlemeden Sorumlu AB Komiseri Oliver Varhelyi bir araya gelen Vucic, trende gerçekleşen toplantı kapsamında, AB'nin desteklediği Belgrad-Niş hızlı tren projesine ilişkin 600 milyon avro değerindeki ilk yatırım paketini imzaladı.

Vucic, imza töreninin ardından tren istasyonunda düzenlenen basın toplantısında, Sırbistan'da yapılacak en büyük projelerden birisi için Varhelyi ile bir araya geldiklerini söyleyerek, "Proje toplamda 2 milyar 775 milyon avro değerinde. AB, bize 610 milyon avroluk destek sağlıyor. Sırbistan bütçesinden ise 525 milyon avro ayırdık. Geriye kalan miktarı, uygun faiz oranlarıyla Avrupa Yatırım Bankası (EIB) ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) finanse edecek." bilgisini verdi.

Sırbistan'ın güneyinde bulunan Niş'in, başkent Belgrad ile hızlı tren hattına sahip olacağına işaret eden Vucic, "Ancak, Niş sadece Belgrad ile değil, İstanbul, Atina ve Selanik ile de bağlanacak. Niş, Belgrad'dan sadece 1 saat 40 dakika mesafede olacak. Mevcut durumda araçla 2,5 saat, trenle ise 6 saat gerekiyor." diye konuştu.

Vucic, AB'ye verdiği katkı nedeniyle teşekkür etti.

Varhelyi de Belgrad-Niş hızlı tren projesine ilişkin kaydedilen gelişme için trenle kısa bir yolculuk yaptıklarını belirterek, "Bu tren hattı Sırbistan'da yeni iş yerlerinin açılmasına, yeni yatırımların yapılmasına olanak sağlayacak." dedi.

Belgrad-Niş hızlı tren hattı projesinin yapımına 2024'te başlanmasının planlandığı aktarıldı.

Varhelyi, Belgrad temasları kapsamında, Başbakan Ana Brnabic ile de bir araya geldi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104