Şoygu: Suriye ve Libya’daki İŞİD militanları Afganistan’a ilerliyor

banner37

Şoygu: Suriye ve Libya’daki İŞİD militanları Afganistan’a ilerliyor
banner99

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye ve Libya da dahil olmak üzere başka ülkelerdeki IŞİD militanlarının aktif şekilde yer değiştirdiğini ve Afganistan’a ilerlediğini tespit ettiklerini söyledi.

Gazetecilere konuşan Şoygu, “Afganistan’da bir uzlaşmaya ve uluslararası ateşkese varılmasını umuyoruz. Bununla birlikte Suriye ve Libya da dahil olmak üzere başka bölgelerdeki IŞİD güçlerinin ne kadar aktif bir şekilde yer değiştirdiğini, bu ülkeye ilerlediğini görüyoruz” dedi.

Şoygu, militanların bu konuda çok ciddi şekilde organize olduğunu ifade etti.

“GEREKİRSE TACİKİSTAN’A ASKERİ DESTEK SUNARIZ”

Şoygu, “Sınırda yaşanan olaylar ve militanların Tacikistan topraklarına sızma girişimleri elbette göz ardı etmiyoruz. Tam da bu yüzden kesin olarak şunu söyleyebilirim. Müttefikimiz için, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü üyesi için bir tehdit oluşması halinde Rusya elbette karşılık verecektir, bu karşılık ilk olarak da Tacikistan’daki 201. üs ile verilecektir” diye konuştu.

Şoygu, 201. üssün Tacikistan’da ve bölgedeki güvenlik ve huzuru muhafaza etmek için orada olduğunu belirtti.

‘Tacikistan ve Kırgızistan’daki Rus üslerinin muharebe becerilerini artırıyoruz’
Şoygu, Afganistan’daki teröristlerin hareketliliğinin Orta Asya bölgesine taşınmasını önlemek için önlemler aldıklarını belirtti.

Şoygu, “Bu amaçla Tacikistan ve Kırgızistan’daki Rus üslerinin muharebeye hazırlık düzeyini artırıyoruz, kriz durumlarına müdahale potansiyellerini güçlendiriyoruz. Ortadoğu’daki müttefik ve partnerlerimize silahlı kuvvetlerini modernize etmeleri, silah ve askeri teçhizatlarla donatmaları konusunda yardım ediyoruz. Askerlerin hazırlanmasına da önem veriyoruz” dedi.

‘Afganistan’daki durumla ilgili olarak Tacikistan ve Özbekistan’la tatbikat yapacağız’
“Gelecek hafta Afganistan’daki durumun kötüleşmesine karşı koymak amacıyla Tacikistan ve Özbekistan’la bu ülkelerin kendi topraklarında tatbikat gerçekleştireceğiz” diyen Şoygu, bu amaçla terör oluşumlarının ortadan kaldırılması, havadan keşif ve önemli mevzilerin korunmasına ilişkin çalışmalar yürüteceklerini ifade etti.

Şoygu, eylülde Orenburg bölgesinde Şanghay İşbirliği Ülkeleri (ŞİÖ) ile ‘Mirnaya Missiya-2021’ (Barış Misyonu-2021) isimli bir terörle mücadele tatbikatı gerçekleştireceklerini kaydetti.

Rus Bakan, “Benzer bir tatbikat Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün (KGAÖ) katılımıyla Kırgızistan ve Tacikistan’da yapılacak” dedi.

“ABD BİR DİZİ ÜLKEDE LOJİSTİK YAPILAR KURMAK İSTİYOR”

Yabancı birliklerin aceleyle geri çekilmesinin gerilimin artmasına neden olduğunu belirten Şoygu, “ABD, Orta Asya ülkelerinde yeni geçiş yolları ve lojistik yapılar oluşturma, kendi üslerini ve mevzilerini kurma olasılıkları konusunda daha fazla kafa yoruyorlar” açıklamasını yaptı.

banner134

Bu tür girişimlerden haberdar olduklarını vurgulayan Şoygu, bunların iyi bir netice getirmeyeceğini, yalnızca NATO’nun bölgedeki varlığını uzatmaya yarayacağını ve daha fazla gerginliğe yol açacağını ekledi.

Şoygu bu bağlamda ŞİÖ topraklarında istikrarsızlaştırıcı süreçlerin önlenmesi için üye ülkeler arasında istişareler yürütülmesinin önemini vurguladı ve Afganistan’da siyasi çözümü teşvik için her türlü girişimi memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88