banner6

Suriye taslağı kabul edildi

banner37

Birleşmiş Milletler Genel Konseyi’ne sunulan Suriye ve Halep’teki son duruma ilişkin karar taslağı, BM Genel Kurulu tarafından seçilmiş olan 47 ülkenin katıldığı toplantıda oylamaya sunuldu.

Suriye taslağı kabul edildi
banner150 banner151 banner143

Oylama soncunda, taslak 7 ret oyuna karşılık 7 ret oyuyla kabul edilirken, 16 ülke de çekimser kaldığını ifade etti.

Söz konusu karar taslağının uluslar arası bir bağlayıcılığı bulunmamakla beraber, Esad Rejimi üzerindeki baskının artırılması amacı gözetiliyor.

Kararda, başta Suriye rejimi ve destekçileri olmak üzere çatışma içindeki bütün taraflara acilen uluslararası insancıl hukuka ve uluslararası insan hakları hukukuna riayet edilmesi talep ediliyor.

Suriye’deki Esad Rejimi ve destekçilerinin neden olduğu şiddetin sonlandırılması talep edilirken, söz konusu bütün tarafların, BM İnsan Hakları Kuruluşları’na insani yardım göndermesi bekleniyor.

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Ferden Çarıkçı, toplantının ardından yaptığı açıklamada, ‘Suriye rejimimin BM toplantılarına katılmasına izin verilmesi ve rejim temsilcilerinin insan haklarından bahsetmesi uluslararası toplumun savunduğu değerlerin yüz karasıdır.’ İfadesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2016, 20:53
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110