Suriye'de ateşkes sona erdi

banner37

Birleşmiş Milletler, insani yardım taşıyan kamyonlarının Halep yakınlarında vurulduğunu açıkladı. Yazılı açıklamada konvoyun hava saldırısında mı vurulduğu belirtilmedi. Uluslararası Kızıl Haç Komitesi de konvoyun muhaliflerin kontrolündeki Doğu Halep'e yardım götürürken vurulduğunu bildirdi.

Suriye'de ateşkes sona erdi
banner90
banner99

BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura kuşatma altındaki sivillere yardım götüren konvoyun uzun süren izin ve hazırlık süreci sonunda yola çıkmış olduğunu belirtti ve saldırıyı "zorbalık" olarak niteleyerek kınadı.

Suriye hükümeti saldırıyla ilgili açıklama yapmadı.

Muhaliflere yakın İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi yardım konvoyuna yapılan saldırıda 12 kişinin öldüğünü duyurdu. Gözlemevi Urm al-Kubra kasabası yakınında gerçekleştirilen saldırının Suriye ya da Rus uçaklarınca yapıldığını iddia etti.

Çatışmasızlık 7 gün sürdü

Beşar Esad hükümeti, Moskova ve Washington'un öncülük ettiği ve Kurban Bayramı'nın ilk gününde uygulamaya sokulan çatışmasızlığın, bir haftanın sonunda bittiğini açıklamıştı.

Gün içinde muhaliflerin elindeki Doğu Halep'e Suriye ordusu ve Rus savaş uçaklarınca hava saldırıları düzenlendi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Halep'te saldırıların yeniden başladığını doğruladı ve yardım konvoyuna yapılan saldırı da dahil olmak üzere Halep'te bugünkü saldırılarda en az 32 kişinin öldüğünü belirtti.

Humus, Hama ve İdlib'de de hükümet güçlerinin hava saldırılarına devam ettiği belirtildi.

ABD ve Rusya, anlaşmayı uzatmanın yollarını aradıklarını açıklamıştı.

ABD'li ve Rus diplomatlar Suriye'deki durumu görüşmek üzere yarın New York'ta bir araya gelecek.

banner134
Suriye hükümeti bugün yaptığı açıklamada "terörist" olarak nitelediği muhalif grupların, çatışmasızlığın esaslarına uymadığını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry "Basından önce anlaşmayı yürüten taraflarla konuşsalar daha iyi olurdu" diyerek Suriye hükümetinin açıklamasını eleştirdi.

Doğu Halep'te kısmi olarak yıkılmış bir binanın camından bakan çocuklar.Image

Muhaliflerin elindeki Doğu Halep'te yaklaşık 275 bin sivil insani yardım bekliyor.

Rusya ordu sözcüsü de Sergei Rudskoi de muhalif grupları "ateşkese uymamakla" suçladı ve Suriye hükümetinin anlaşmayı tek taraflı devam ettirmesinin anlamsız olduğunu belirtti.

Çatışmasızlığın ilk birkaç günü nispeten sakin geçse de özellikle haftasonuna doğru başkent Şam'ın kırsal kesimleri de dahil olmak üzere çatışma ve saldırı haberleri gelmiş, Cumartesi günü de Suriye ve Rusya, uluslararası koalisyon güçlerinin Suriye'nin Deyr Ez Zor kentinde Suriye askerlerini hedef aldığını açıklamıştı.

Suriyeli yetkililer saldırıda 60'tan fazla askerin öldüğünü belirtti.

İnsani yardımların büyük kısmı sivillere ulaşamadı

Çatışmasızlık süresince, kuşatma altındaki bölgelere yardım götürülmesi amaçlanmıştı. Ancak yardım tırlarının büyük bölümü sivillere ulaşamadı.

Sadece hükümet güçlerinin kuşatması altındaki Doğu Halep'te bile yaklaşık 275 bin sivil, gıda ve ilaç yardımı bekliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı ve İnsani Yardımlar Koordinatörü Stephen O'Brien Türkiye'den Suriye'ye geçmesi planlanan konvyoun yardım bekleyen yerlere ulaşamamasından "acı duyduğunu ve hayal kırıklığına uğradığını" belirtti.

Uluslararası Kızıl Haç Örgütü, Humus'un Talbiseh ilçesine ise bugün yardımın ulaştığını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2016, 07:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75