banner6

Tayvan'dan Çin tehdidine karşı hazırlık: Kadınlara da eğitim verilecek

banner37

Tayvan, Çin istilası ihtimaline karşı kadınlara da yedek kuvvet eğitimi verileceğini duyurdu. Tayvan Savunma Bakanlığı'ndan salı günü yapılan açıklamada, bu yılın ikinci çeyreğinde 220 kadın askerin eğitimlere katılmasına izin verileceği bildirildi.

Tayvan'dan Çin tehdidine karşı hazırlık: Kadınlara da eğitim verilecek
banner99

Bakanlığa bağlı Topyekün Savunma Seferberlik Ajansı'ndan Tümgeneral Yu Wen-cheng, programın bu yıl deneme aşamasında hizmet vereceğini ifade etti. Kadınların askeri eğitim alması daha önce de gündeme gelmişti.

Bazı Tayvanlı siyasetçiler, kadınlara askeri eğitim verilmemesinin ayrımcılık olduğunu savunmuştu. Fakat Savunma Bakanlığı, kadınların askeriyedeki kaynak yetersizliği nedeniyle yedek asker eğitimlerine alınmadığını belirtmişti.

Tayvan'dan Çin tehdidine karşı hazırlık: Kadınlara da eğitim verilecek

Öte yandan Tayvan, aralıkta alınan kararla erkekler için zorunlu askerlik süresini 2024 itibarıyla 4 aydan bir yıla çıkarmıştı. Bu uygulamanın 2005'ten sonra doğan erkekler için de geçerli olacağı ifade edilmişti. Tayvan'da 18 ila 36 yaşındaki erkeklerin orduda görev yapmak için gönüllü olması ya da yedek asker birimlerinde zorunlu görev yapması gerekiyor. ABD'nin dış istihbarat servisi CIA'ye göre Tayvan'ın çoğu gönüllülerden oluşan 170 bin kişilik bir ordusu var. Ülkede her yıl 120 bin kişiye de yedek asker eğitimi veriliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104