Temsilciler Meclisi'nde Başkan Trump'ın ikinci kez görevinden azledilmesi için oylama başladı

banner37

Temsilciler Meclisi'nde Başkan Trump'ın ikinci kez görevinden azledilmesi için oylama başladı
banner90
banner8

Temsilciler Meclisi'nde Başkan Trump'ın ikinci kez görevinden azledilmesi için oylama başladı, bazı Cumhuriyetçi Kongre üyeleri de Trump'ın gönderilmesine destek veriyor. Oylama öncesi Kongre binası içindeki Ulusal Muhafızlar'ın fotoğraflarını ise Reuters ve AP ajansı servis etti.

ABD Kongresi'nin 6 Ocak tarihinde Başkan Donald Trump fanatiklerinin işgaline uğramasının yol açtığı tsunaminin şok dalgaları yayılıyor.

ABD Temsilciler Meclisi'nde bugün bir kez daha Başkan Trump'ın görevden azledilmesi oylanıyor.

Demokratlar, 20 Ocak'ta görevi Joe Biden'a devredecek Trump'ın azlinde ısrarcı. Bazı Cumhuriyetçi kongre üyeleri de Trump'ın azli yönünde oy kullanacaklarını açıkladı.

banner134
Son olarak Temsilciler Meclisi'nde üçüncü en kıdemli Cumhuriyetçi olan Liz Cheney de, azil sürecine destek vereceğini söyledi. Liz Cheney, eski ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin kızı.

Cheney, Trump'ı sert bir dille eleştirdi, "Daha önce hiçbir ABD başkanı, anayasaya bu kadar ihanet etmemişti" dedi. Cumhuriyetçi Parti'nin Temsilciler Meclisi’ndeki üç numaralı ismi Liz Chaney, "Trump bu çeteyi çağırdı, onları topladı ve saldırının fitilini yaktı. Trump’ın azledilmesi için oy kullanacağım" ifadesini kullandı.

Washington eyaletinden Cumhuriyetçi Partili temsilci Jaime Herrera Beutler da, Trump'ın 'görev yeminini ihlal ettiği' gerekçesiyle Temsilciler Meclisi'nde yapılacak oylamada azil süreci lehine oy kullanacağını açıkladı.

Herrera Beutler, açıklamasında, "Amerikan Başkanı, iktidarın bir yönetimden diğerine barışçı şekilde geçişini durdurmayı amaçlayan ayaklanmayı kışkırttı" diye konuştu.

John Katko, Fred Upton ve Adam Kinzinger de, azil sürecine destek vereceklerini açıklayan Temsilciler Meclisi'nin diğer Cumhuriyetçi üyeleri.

Demokrat Partililerin çoğunluğu elinde bulundurduğu Temsilciler Meclisi'ndeki oylamanın Trump aleyhine sonuçlanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Böylece, Donald Trump ABD tarihinde hakkında iki kez azil süreci başlatılan ilk başkan olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75