banner6

Terör bu kez çocukları vurdu

banner37

21 bin kişilik kapasitesiyle Avrupa’nın en büyük konser salonu olan Manchester Arena’da konser çıkışında gerçekleştirilen patlamada hayatını kaybeden en küçük kurbanın Kıbrıs kökenli 8 yaşındaki Saffie Rose Roussos olduğu açıklandı. Roussos’un konsere birlikte gittiği annesi ve ablası ise hastaneye kaldırıldı.

Terör bu kez çocukları vurdu
banner151

İngiltere’de ABD’li şarkıcı Ariana Grande’nin konser verdiği Manchester Arena’da meydana gelen bombalı terör saldırısında ölenlerin sayısı 22’ye yükseldi. Patlamada hayatını kaybeden en küçük kurbanın Kıbrıs kökenli 8 yaşındaki Saffie Rose Roussos olduğu açıklandı.

59 kişinin yaralandığı saldırıyı terör örgütü Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) üstlendi. Ancak, ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats, “IŞİD’in saldırıyı üstlendiğinden bahsetmeliyim, bununla birlikte örgüt neredeyse tüm saldırıları üstleniyor. Henüz bağlantılarını tespit edemedik” dedi.

Saldırıyla bağlantılı olarak Manchester’in güneyindeki Chorlton bölgesinde 23 yaşındaki bir kişi gözaltına alındı.

NBC televizyonu ise saldırıyı Londra’dan Manchester’e trenle giden 22 yaşındaki Salmon Ramadan Abedi’nin gerçekleştirdiğini belirtti. ABD’li yetkililere dayandırılarak verilen haberde, Abedi’nin Muammer Kaddafi döneminde Libya’dan İngiltere’ye iltica eden bir ailenin 4 çocuğundan biri olduğu ileri sürüldü.

Saldırı konser bittiği anda oldu

ABD’li müzisyen Ariana Grande’ın pazartesi akşamı konser verdiği Manchester Arena Salonu’nda saat 22.30 (KKTCSİ 00.30) sularında patlama meydana geldi.

Terör örgütü IŞİD’in kendi sosyal medyasından üstlendiği saldırıya ilişkin görgü tanıkları konser bittiği sırada iki patlama sesi duyduklarını açıkladı.

Acil yardım servislerine 240’tan fazla çağrı yapıldı, 60 ambulans olay yerine gitti ve olay sonrası 400’den fazla polis memuru görevlendirildi.

Olay yerine giden bomba imha uzmanlarının konser salonu yakınındaki katedralin bahçesinde bulduğu bir paket kontrollü bir şekilde infilak ettirildi. Pakette patlayıcı olduğu bildirildi.

Pop şarkıcısı Grande’nin dinleyici kitlesini çoğunlukla çocuklar ve gençler oluşturuyor.

İngiliz polisi, saldırıda 22 kişinin hayatını kaybettiği, 59 kişinin de yaralandığını söyledi. Olayın terör saldırısı çerçevesinde ele alındığını duyuran polis, bir intihar bombacısının el yapımı bir patlayıcıyı infilak ettirdiğini ve olay yerinde öldüğünü açıkladı. Polis, olayla bağlantısı olduğu düşünülen ve kimliğini açıklamadıkları 23 yaşındaki bir kişiyi gözaltına aldı.

İngiltere Terörle Mücadele Polisi, Manchester Arena patlamasının görgü tanıklarının ve ellerinde video ya da görüntü olan kişilerin soruşturmaya yardımcı olmak için kendileriyle temasa geçmesini istedi.

İngiltere Başbakanı Theresa May, bunun “Savunmasız çocukları hedef alan dehşet verici ve iğrenç bir saldırı” olduğunu ve çok sayıda yaralının hayati tehlikesinin bulunduğunu belirtti. Ayrıca May başkanlığında güvenlik komitesi COBRA’nın toplandığı ve İngiltere genelinde olağanüstü güvenlik önlemleri alınacağı açıklandı. Londra’da Başbakanın çalışma ofisi ve konutunun çatısındaki Birleşik Krallık bayrağı, saldırıda hayatını kaybedenlerin anısına yarıya indirildi.

“Canlı bomba” iddiası

Reuters, IŞİD’in Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, saldırının konser salonuna yerleştirilen patlayıcı düzenekle gerçekleştirildiğini belirtti. IŞİD’e ait olduğu bilinen sosyal medya hesabında, “bir eylemcinin birden fazla bomba kullandığı” iddia edildi.

İngiliz polisi ise bir intihar bombacısının el yapımı patlayıcıyı infilak ettirdiğini ve olay yerinde öldüğünü açıkladı.

İsminin açıklanmasını istemeyen iki ABD’li yetkili de, patlamanın bir intihar saldırısı olduğunu öne sürdü. Ancak bu bilgi henüz yetkili makamlarca teyit edilmiş değil.

İngiliz Daily Mail gazetesi saldırının “canlı bomba” tarafından gerçekleştirildiği ve patlayıcının çiviyle güçlendirildiğini ileri sürdü.

“Savaş filminden bir sahne gibiydi”

Kızıyla konsere giden bir diğer görgü tanığı, “Ariana, ‘Güle güle Manchester! dedi, ışıklar kapandı ve iki büyük patlama sesi geldi. Asansöre binip çıkışa doğru gidiyorduk. Kapılar açıldığında yerde kan gördüm, iki kişi yaralı yatıyordu. Yüzlerinde kan vardı” diye konuştu.

Eşi ve kızını konserden almak için bekleyen Andy isimli Manchester sakini, yaşananların bir savaş filminden sahnelere benzediğini söyledi:

“Etrafa baktığımda her yer cesetti, 30 kadar tahmin ediyorum. Hepsi ölü diyemem ancak ölü gibi görünüyorlardı, kanla kaplanmışlardı.”

Saldırının Kıbrıs kökenli küçük kurbanı

Manchester Arena saldırısında hayatını kaybedenlerden kimliği açıklanan ilk kurbanın Lancashire kentinden 18 yaşındaki üniversite öncesi Georgina Callander olduğu bildirildi.

Saldırıda hayatını kaybeden 22 kişi arasında 8 yaşındaki Kıbrıs kökenli Saffie Rose Roussos’un da bulunduğu da açıklandı.

Kıbrıslı bir babanın kızı olan Saffie Rose, pazartesi günü annesi Lisa ve ablası Ashley ile konsere gitti. Patlama sırasında üçü de yaralanırken 8 yaşındaki Saffie Rose hayatını kaybetti. Roussos’un annesi ve ablası hastaneye kaldırıldı.

Saffie’nin yakınlarının olaydan sonra İngiltere’ye gittiği öğrenildi. Saffie’nin öğretmeni Chris Upton şöyle konuştu:

“Saffie, güzel bir küçük kızdı. Herkes tarafından sevilmişti, sıcaklığı ve nezaketi sevgiyle hatırlanacak. Saffie, yaratıcı, yetenekli sessiz ve alçak gönüllüydü.”

Soruşturmanın kilidi bombanın nasıl ele geçirildiğinde yatıyor

Saldırganın kimliği ve varsa bağlantılarının belirlenmesinde en önemli konu bombayı nasıl elde ettiği sorusuna verilecek yanıtta yatıyor.

Şu anda bununla ilgili konuşulan üç senaryo var; saldırgana patlayıcı düzeneği nasıl yapacağı öğretildi, saldırgan patlayıcı düzeneği yapmayı kendi kendine öğrendi, patlayıcı düzenek saldırgana bir başkası tarafından verildi.

Eğer saldırgana patlayıcı eğitimi verildiyse o zaman soruşturmanın da Suriye ve Irak’ta terör örgütü Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) kontrolü altındaki yerlerden gelmiş kişilere odaklanması bekleniyor.

Ortalıkta dolaşan ve faal bir şekilde bomba üretebilen bir kişinin olup olmadığı araştırılıyor.

Guardiola’nın ailesi de Manchester Arena’daydı

Öte yandan, Manchester City futbol takımının menajeri Pep Guardiola’nın eşi ve iki çocuğu, 22 kişinin yaşamını yitirdiği Manchester Arena’daki Ariana Grande konserinde olduğu ortaya çıktı.

Patlamanın olduğu anda Manchester Arena’da olup olmadıkları henüz bilinmezken İspanya’dan gelen bilgiler doğrultusunda Guardiola’nın ailesinin iyi durumda olduğu belirtildi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2017, 09:08
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110