Ticaret Savaşı ateşkesi 1 Mart 2019'da sona eriyor

banner37

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, ülkesi ve Çin arasında sağlanan ateşkesten 1 Mart’a kadar sonuç alınamaması halinde, ülkesinin gümrük vergilerini yükselteceğini söyledi.

banner87
Ticaret Savaşı ateşkesi 1 Mart 2019'da sona eriyor
banner90
banner99

ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping arasında varılan 90 günlük ateşkes anlaşması başladı. ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’ın 1 Mart’ı “kesin” bir son tarih olarak telaffuz etmesi, Beyaz Saray’dan gelen karmaşık mesajlara açıklık kavuşturma çabası olarak görüldü. Lighthizer, dün CBS televizyonuna yaptığı açıklamada, “Bana göre bu tarih, kesin bir tarih. Konuşmalarımızda ABD başkanı, Mart ayının sonrasından bahsetmiyor.” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin Devlet Başkanı Şi Cinping  ile üzerinde mutabık kaldığı ve yeni gümrük vergilerini 90 gün süreyle askıya alma kararına atıfta bulunan Lighthizer, “90 günün sonunda gümrük vergileri yükseltilecek. Müzakereler bu şekilde tasarlandı.” dedi. Ticaret görüşmelerinin gidişatı küresel finans piyasaların görünümünde belirleyici oluyor. Liderlerin 90 gün süreyle ticaret sorunlarını giderecek müzakerelere odaklanma kararının ardından ABD hisse piyasaları ticaret geriliminin hafieyeceği beklentisiyle yükseldi.

Ancak uzlaşının ardından Çin’in önde gelen şirketlerinden Huawei’nin üst düzey bir yöneticisinin ABD’ye iade talebiyle Kanada’da tutuklanması iki ülke arasındaki ticaret geriliminin tekrar artıracağı kaygılarını beraberinde getirdi. Çin dışişleri bakanlığı, ABD büyükelçisini çağırarak tutuklamayı protesto etti. Lighthizer, Çin ile müzakereleri yürütmekle görevlendirilmesinin ardından yaptığı bu ilk açıklamada eğer daha yüksek gümrük vergilerinden kurtulmak isteniyorsa, ABD’nin gelecek birkaç hafta içinde Çin’den birçok alanda taviz görmek istediğini ifade etti.

ABD’nin taviz istediği alanlar arasında Çin’in daha çok ABD ürünü satın alması, ABD ürünlerinin Çin pazarına girmesinin kolaylaştırılması ve Amerikan şirketlerinin teknoloji bilgilerini Çinli şirketlerle paylaşmalarını şart koşan sisteme “yapısal değişiklikler” getirilmesi yer alıyor. Lighthizer, “Tarım ürünlerini satabilmemiz gerekiyor, imalat sektöründe satış yapabilmemiz gerekiyor. Temel bir sorun olarak, ekonomik olmayan teknoloji transferinde de yapısal değişiklikler gerekiyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2018, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75