banner6

'Tıpkı Gazze gibi olacağız, yalnız ve masum'

banner37

Gazze’deki İsrail ablukasına karşı Gazzeli kadınlarla dayanışma içinde olmak için aralarında İsrail’in de bulunduğu 15 ülkeden birçok kadın bugün gemi konvoyuyla Gazze’ye gitmek için Barcelona’dan yola çıkıyor.

'Tıpkı Gazze gibi olacağız, yalnız ve masum'
banner150

banner150

banner99

2010'da kurulan Özgürlük Filosu Koalisyonu'nun girişimi ile hayata geçen ‘Gazze'ye Kadın Gemisi’nde bulunanlar Gazze’de yaşananlardan en çok kadınların etkilendiğini söylüyor.  Kadınlar, amaçlarının Gazze’de bulunan kadınlarla dayanışma içinde olmak ve kendilerini yalnız hissetmemelerini sağlamak olduğunu belirti.

İsrail’in Jerusalem Post gazetesi konvoyda iki gemi ve birçok kadının bulunduğunu duyurdu.

Gemide bulunan kadınlar arasında, Nobel Barış Ödülü sahibi Kuzey İrlanda barış aktivisti Mairead Maguire, Yeni Zelanda Yeşiller Partisi Milletvekili Marama Davidson, ABD'den oyun yazarı ve senarist Naomi Wallace, Norveçli akademisyen ve aktivist Gerd von der Lippe Norveç ile Kanada'dan öğretim üyesi Marilyn Porter da var.

Geminin kaptanı ve tüm yolcuları kadınlardan oluşuyor.

Yolcular arasında Türkiyeli sporcu ve anternör Çiğdem Topçuoğlu da bulunuyor.  Topçuoğlu 2010 yılında İsrail komandoları tarafından baskın yapılan Mavi Marmara gemisinde de bulunmuştu.  2010 yılında Mavi Marmara olayında aynı gemide bulunan eşini İsrail askerleri tarafından yapılan baskında kaybeden Topçuoğlu, amaçlarının sadece Gazze’nin sesini duyurmak olduğunu ifade ederek ‘tıpkı Gazze gibi olacağız, yalnız ve masum’ şeklinde konuştu.

Türkiye'den Barış İçin Kadın Girişimi ve BDS (Filistin için İsrail'e Boykot Girişimi) bugün yola çıkan kadınlara destek vermek amacıyla basın açıklaması yaptı. 

Açıklamada konuşan Ayşe Düzkan,  Gazze’de yaşananlardan en ağır şekilde etkilenenlerin kadınlar olduğunun altını çizdi ve ‘Bu gemi kadınların işgale karşı direnişin önemli bir parçası olduklarını göstermeyi hedefliyor’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2016, 18:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104