Trump: Assange hakkında hiçbir şey bilmiyorum

banner37

ABD Başkanı Donald Trump, bir gazetecinin Wikileaks kurucusu Julian Assange'ın serbet bırakılmalı mı?" sorusuna "Onun hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Gerçekten bilmiyorum" diye cevap verdi.

Trump: Assange hakkında hiçbir şey bilmiyorum
banner90
banner99

Seçim kampanyası sırasında etkinliklerde 140 kez WikiLeaks'ten bahsettiği belirtilen Trump'ın bu sözleri tepki çekti.

​Trump, kampanya sırasında Trump, WikiLeaks 'e binlerce Demokratik Ulusal Komite (DNC) e-postasındakileri ortaya çıkardığı için tekrar tekrar övgüde bulunmuş, seçimlerden bir ay önce "WikiLeaks'i seviyorum" demişti.

Assange'a karşı hazırlanan iddianame 'yanlışlıkla' başka bir davada mahkemeye sunulduğu ortaya çıkmıştı.

banner134
Davanın ana konusu 29 yaşındaki Seitu Sulayman Kokayi adlı kişinin 15 yaşındaki kızı taciz etmesiydi. Mahkemeye sunulan 3 sayfalık dökümanın ilk sayfasında Kokayi'nin işlediği suçlardan bahsedilirken ikinci sayfada birden Assange soyisimli birinin hakkında gizlice iddianame hazırlandığı, bu kişinin yurt dışında yaşadığı ve ülkeye iadesinin sağlanması gerektiğinden bahsediliyordu. Bu da savcıların benzer bir dava dosyasından yanlışlıkla kopyalayıp yapıştırdığına işaret ediyor.
Assange, Avukat Kellen S. Dwyer'ın 15 Kasım'da Assange'nin ABD'de zaten suçlandığını söylemesiyle ülkede tekrar konuşulmaya başlandı. Mahkeme dosyalarına göre, Dwyer'ın Assange'e yönelik suçlamaların devam etmesini talep ettiği ortaya çıkmıştı.

2012'den beri Londra'da

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın çok sayıda gizli diplomatik yazışmasını internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuran ve ABD'nin Irak işgali sırasındaki eylemlerini ayyuka çıkardığı için ABD'nin bu ülkeye gönderilmesini istediği Assange, 2012'den beri Londra'nın Knightsbridge semtindeki Ekvador Büyükelçiliği'nin bir odasında yaşıyor.

İngiliz mahkemesi, Assange'ın 2010'da 2 kadına tecavüzle suçlandığı İsveç'e iadesine karar vermişti. Suçlamaları reddeden Assange, hakkındaki iade kararının ardından Haziran 2012'de İsveç'e iadesi halinde ABD'ye gönderilme riski bulunduğu için Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ne sığınmıştı. İsveç mahkemesi geçen yıl Assange hakkındaki davaları düşürse de İngiliz yetkililerinin kendisini gözaltına alacağı ve ABD'ye göndereceği endişesiyle binadan çıkamıyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 12:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75