Trump: Bana öyle geliyor ki İran çok yakında bizimle konuşacak

banner37

Daha önce 'İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile önkoşulsuz görüşmeye hazır olduğunu' duyuran ABD Başkanı Trump, İran'ın kısa bir süre içerisinde ABD ile görüşmelere başlayabileceğini ifade etti. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'ten ise "Tehditler, yaptırımlar ve halka ilişkiler numaraları işe yaramayacak" açıklaması geldi.

Trump: Bana öyle geliyor ki İran çok yakında bizimle konuşacak

Donald Trump, İran'la ilgili son açıklamalarını Florida'nın Tampa kentindeki mitingde yaptı.

ABD Başkanı "Bana öyle geliyor ki İran çok yakında bizimle konuşacak. Ama bu olmayabilir de. O da bize uyar" ifadelerini kullandı.

'Korkunç ve tek taraflı'

Trump, İran ile P5+1 ülkeleri arasında 2015 yılında imzalanan ve bu ülkenin nükleer faaliyetlerinde kısıtlamaya gitmesine karşılık İran üzerindeki ekonomik yaptırımları hafifleten nükleer uzlaşıdan ülkesinin imzasını anlaşmanın diğer taraflarının itirazlarına rağmen çekmişti.

ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarına 6 Ağustos itibarıyla geri dönmesi bekleniyor. 

Mitingde nükleer uzlaşıyı 'korkunç' ve 'tek taraflı' olarak niteleyen Trump "Bu (anlaşma) korkunç. Umarım bu İran'ın işine yarar. Şu anda çok fazla zorluk yaşıyorlar" diye konuştu. 

ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarına 6 Ağustos itibarıyla geri dönmesi bekleniyor. 

Trump hafta başında İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile Beyaz Saray'daki görüşmesi sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında, "Eğer görüşmek isterlerse görüşeceğiz. İstedikleri zaman…" demiş ve bu görüşmenin herhangi bir önkoşula bağlanmayacağını ifade etmişti.

Zarif: İranlılara ve uluslararası sözlere saygı göstermeyi deneyin

İran ise ABD ile görüşmelere sıcak bakmıyor. Bu konudaki son üst düzey açıklamalardan birini İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif yaptı.

Twitter'dan açıklama yapan Zarif  "İran ve ABD 2 yıl boyunca görüştü. AB/3 Avrupa ülkesi, Rusya ve Çin'le özgün bir çok taraflı anlaşma (JCPOA- Ortak Kapsamlı Eylem Planı) üretildi. İşe yarıyordu. ABD anlaşmadan ayrılmasından sadece kendisini suçlayabilir. Tehditler, yaptırımlar ve halka ilişkiler numaraları işe yaramayacak. İranlılara ve uluslararası sözlere saygı göstermeyi deneyin" dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER