Trump devir teslim işlemlerini başlatmıyor

banner37

ABD Başkanı Donald Trump’ın seçimi kaybettiğini kabul etmediğine dair açıklamasının ardından Trump yönetimi Biden’a devir teslimle ilgili işlemlere de başlamıyor.

Trump devir teslim işlemlerini başlatmıyor
banner90
banner8

ABD’de Donald Trump’ın yenilgiyi kabul etmemesi üzerine devir teslim işlemleri bekletilmeye başlandı. Başkanlık seçimlerinin ardından yeni yönetim ekibiyle geçiş sürecini başlatmak konusunda Genel Hizmetler Dairesi sorumlu durumda. Bu daire yeni başkanın yemin törenin düzenlenip görevi devir alacağı 20 Ocak tarihine kadar yeni yönetime geçişle ilgili hazırlıklardan sorumlu. Daire, Biden’ın ekibine geçiş çalışmalarının başlaması için bir ofis de temin etmek durumunda.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre dairenin başında bulunan ve bizzat Başkan Trump tarafından atanmış olan Emily Murphy, henüz geçiş süreciyle ilgili çalışmaları başlatmış değil.

Genel Hizmetler Dairesi basin sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Biden’ın başkanlık seçimini kazandığına dair mazbatasını almadan işlemlere başlanmayacağını söyledi. Ancak bazı bölgelerde halen oy sayımlarının devam ediyor ve itirazların gündeme gelmiş olması nedeniyle bunun ne zaman olacağı net değil.

Her ne kadar önde gelen haber ajansları ve medya kuruluşları Biden’ı seçimi kazanan olarak ilan etmiş olsalar da henüz resmi sonuçlar açıklanmadı.

Öte yandan Başkan Trump, seçimde yenilgi aldığını kabul etmediğini söylüyor ve sayımlarla ilgili çok sayıda dava açılacağını söylüyor. Ancak Trump yönetimi henüz iddia ettiği usulsüzlüklerle ilgili herhangi bir kanıt ortaya koymuş değil.

Trump, açacağı itiraz davaları sonucunda başkanlık için yeter sayı olan 270 delege sayısına ulaşmayı umuyor.

Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell da yaptığı açıklamada Trump’a destek verdi ve Trump’ın iddia ettiği usulsüzlüklerle ilgili soruşturma talep etme hakkı olduğunu dile getirdi.

banner134
McConnell açıklamasında “Kurumlarımız gerçekten de bunun için varlar” dedi.

Biden ve Başkan Yardımcısı adayı Kamal Harris’e geçiş süreciyle ilgili çalışmalarına başlamış durumda. İkili ilk olarak Koronavirüs salgınıyla mücadele konusunda sağlık uzmanlarıyla bir araya geldiler.

Bu sırada Biden ekibi de geçiş süreci için Trump ekibiyle işbirliği arayışı içerisinde.

Biden’ın geçiş süreci konusundaki yardımcılarından Jen Psaki Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Amerika’nın ulusal güvenliği ve ekonomik çıkarları, federal hükümetin net ve hızlı bir biçimde, halkın tercihlerine saygı duyması ve barışçıl ve sorunsuz bir geçiş sürecine dair sinyalleri vermesine bağlıdır” ifadelerini kullandı.

Kazanan ilan edildikten sonra Genel Hizmetler Dairesi, yeni kurulacak hükümet için bilgisayarlar, maaş ödemeleri ve diğer masraflar için 9,9 milyon dolarlık bir kaynağı kullanıma açacak.

Biden ekibi, hükümet hesaplarından kendilerine ait e-posta adresleri ve çalışma ofislerine sahip olacaklar. Yetkililer ayrıca finansal bilgileriyle ilgili de bildirimlerde bulunacaklar.

Başkanlık Geçişi Partilerüstü Merkezi de Trump yönetiminden yetkilileri sürecin süratle başlatılması yönünde uyardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75