banner6

Trump'ın Florida'daki evine FBI baskını

banner37

Trump'ın Florida'daki evine FBI baskını
banner151

ABD'de bir ilk yaşandı. Federal ajanlar, eski bir ABD Başkanı'nın evini aradı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, gelişmeyi kendi sosyal medya platformundan duyurdu.

Trump, 45. ABD Başkanı olarak paylaştığı metinde, aramayı, ulus için karanlık zamanlar olarak niteledi. "Böyle bir saldırı sadece 3. dünya ülkelerinde olur" dedi.

Ajanların evi ablukaya aldığını iddia eden Trump, "Radikal sol, adalet sistemini silaha çevirdi" suçlamasında bulundu.

Daha önce hiç bir ABD Başkanının böyle bir şey yaşamadığını vurgulayan Trump, "Demokratlar 2024'te başkanlık için yarışmamı istemiyor" değerlendirmesinde bulundu.

TRUMP'IN EVİ NEDEN BASILDI?

FBI ajanlarının mülkünde bulunan bir kasayı kırdığını iddia eden Trump, "İlgili devlet kurumlarıyla yapılan çalışma ve iş birliğinden sonra evime yapılan bu habersiz baskın gerekli veya uygun değildir" değerlendirmesinde bulundu.

Associated Press, konudan bilgisi bulunan kişilere dayanarak, FBI aramasının, Trump'ın Beyaz Saray'daki görevi sırasında Florida'daki ikametgahına gizli kayıtları alıp almadığına ilişkin bir soruşturmayla ilgili olduğunu belirtti.
ABD Başkanı olduğu dönemde Trump'ın erişiminde bulunan 15 kutu belgenin halen iade edilmediği ifade ediliyor.

Federal yasaların, gizli devlet belgelerinin yasalarca belirlenmiş yetkili yerlerden dışarı çıkarılmasını yasakladığı bilgisi paylaşıldı.

TRUMP DESTEKÇİLERİ TOPLANDI

Öte yandan, onlarca Trump destekçisi, Mar-a-Lago yakınlarında toplandı. Göstericiler, Trump'ı destelediklerini ve ABD'nin eski başkanı Trump'ın evindeki aramanın Demokrat Parti'nin yeni bir düzmecesi olduğunu öne sürdü. 

Trump lehine slohgan atan göstericilerden biri, "Bence bu Trump hakkında aslı olmayan uydurmaların bir yenisi, aynı 6 Ocak'ta olduğu gibi. Trump 6 Ocak'ta yanlış hiçbir şey yapmadı. Trump'ın emirlerini ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi reddettiği için bunlar yaşandı" dedi. 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110