Trump, petrol fiyatlarındaki düşüş için Suudi Arabistan'a teşekkür etti

banner37

Uluslararası kamuoyunu şoke eden Kaşıkçı cinayeti üzerinden ABD Başkanı Donald Trump ile Suudi kraliyeti arasında al gülüm ver gülüm yaşanıyor.

Trump, petrol fiyatlarındaki düşüş için Suudi Arabistan'a teşekkür etti
banner99

Kaşıkçı cinayetiyle ilgili CIA raporunu almasının ardından Veliaht Prens Muhammed bin Selman (MbS) cinayete karışmış olsa da olmasa da Suudi Arabistan'la ilişkileri bozmayacağını belirtmiş olan ABD Başkanı Donald Trump, ardından petrol fiyatlarındaki düşüşle ilgili tweetinden Riyad'a el salladı:

"Petrol fiyatları düşüyor. Muhteşem! Amerika ve Dünya için sanki büyük bir vergi indirimi gibi. Keyfini sürün! Daha demin 82 dolardı, şimdi 54 dolar. Suudi Arabistan'a teşekkürler, ama hadi gelin, daha da insin!"

banner134
Trump yönetiminin kasımda yürürlüğe soktuğu tam teşekküllü İran yaptırımlarıyla ilgili önceden yaptığı açıklamaların ve Venezüella'daki krizin yarattığı endişelerin de etkisiyle eylül sonunda 82 dolara çıkan varil ham petrol fiyatı, 100 doları görüp görmeyeceği spekülasyonlarını beraberinde getirmişti. 

Bu ayın başında Trump yönetiminin İran'a yaptırımları açıklarken pek çok ülkeye muafiyet sunmasına Suudi Arabistan'ın tepkisi de petrol fiyatının düşmesine fırsat vermedi.

2 Ekim'den beri uluslararası toplumu meşgul eden Kaçıkçı cinayeti ise petrol fiyatlarının aşağı çekilmesine malzeme olmuş gözüküyor. Dün akşam Trump'ın CIA raporu her ne derse desin Kaşıkçı cinayetinden MbS'yi sorumlu tutmayacağını ve Suud'la ittifakı bozmayacağını açık açık söylemesinin ardından petrol serbest düşüşe geçti.

Ancak bunun Suudi Arabistan'ın Trump'a jest olarak petrol arzını artırmasının dışında nedenleri olduğuna dair kullanıcı yorumları da eksik olmadı.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75