Trump resmen ABD Başkanı oldu

banner37

Sekiz yıldır Beyaz Saray'da oturan Demokrat Barack Obama'dan görevi devralan Cumhuriyetçi Donald Trump Kongre'de yemin ederek ABD'nin 45. Başkanı oldu. Trump'dan önce ABD Başkan yardımcısı Pence de yemin etti.

Trump resmen ABD Başkanı oldu
banner99

Trump Washington'taki törenle yemin ederek ABD'nin 45. Başkanı oldu. Kongre binasındaki törende 70 yaşındaki Trump'tan önce ABD Başkanı Yardımcısı Mike Pence yemin etti.

Yemin ederek başkan olan Donald Trump yaklaşık 20 dakika süren bir konuşma yaptı.

Trump'ın konuşmasından satırbaşları şöyle: 

"Güç Washington'dan halka geçiyor, öncelik ABD olacak. Bugün ettiğim yemin, tüm Amerikalılara bağlılık yeminidir."

"ABD vatandaşları olarak şu anda büyük bir ulusal çabanın parçasıyız. Ülkemizi yeniden yapılandırıcağız."

"Uzun zamandır çok küçük bir zümre başkenten yönetimin meyvelerini topladı. Siyasetçiler zenginleşti, vatandaşlar fakirleşti." 

"Önemli olan hükümeti hangi partinin kontrol ettiği değil. Önemli olan hükümetin halk tarafından kontrol edilmesidir."

"Artık değişim başlıyor. Ülkemizin unutulmuş erkek ve kadınları artık unutulmayacak. Dünyanın daha önce hiç görmediği bir hareketin parçası olarak geldiniz."

"Amerika harika okullar, güvenli mahalleler ve iyi iş imkanları istiyor. Bunlar son derece mantıklı talepler."

"Bugün ettiğim yemin tüm Amerikalılara verdiğim bir bağlılık yeminidir. Onlarca yıl yabancı şirketleri güçlendirdik. On yıllar boyunca başka ülkelerin ordularını güçlendirdik, kendi ordumuzu zayıflattık. Trilyonlarca dolar harcayıp başka ülkeleri zenginleştirdik. Artık bu geçmişte kaldı. Sadece geleceğe bakacağız."

"Son nefesime kadar sizin için mücadele edeceğim. Refahı zenginliği geri getireceğiz. Yeni yollar, havalimanları inşa edeceğiz. Halkımızı işsizlik maaşlarından kurtaracağız."

"Hiçkimseye kendi yaşam tarzımızı empoze etmeye çalışmıyoruz ama bir örnek olarak parlayacağız. Yeni ittifaklar geliştireceğiz."

"Me deni dünyayı radikal İslamcılara karşı birleştireceğiz. Radikal İslamı dünya üzerinde yok edeceğiz. Ordumuz ve güvenlik güçlerimiz tarafından harika biçimde korunmaya devam edeceğiz."

banner134
"Ülkemiz tekrar refaha kavuşacak, büyüyecektir. Yarının teknolojilerini kullanmaya hazırlanıyoruz. İster beyaz ister siyah olalım hepimizin kanı kırmızıdır ve bu vatanseverlerin kanıdır. Hepimiz ABD'nin büyük bayrağını selamlıyoruz." 

"Yeni bir bin yılın eşiğindeyiz. Uzayın sırlarını çözmeye ve yeni teknolojilere hazırlanıyoruz."

Kiliseden sonra Beyaz Saray'a

Kilisedeki dini törene eşi Melanie Trump'la katılan Donald Trump daha sonra Beyaz Saray'a geçti.

Donald Trump yemin töreni için Washington'a ailesiyle birlikte geldi. 

Çay içip başarı dilediler

Trump, Beyaz Saray'da Başkan Barack Obama ve eşi Michelle Obama tarafından karşılandı. Obama ve Trump birlikte çay içtiler.

Trump ve Obama çiftinin Beyaz Saray'daki kısa görüşmesinde halef ile selefin birbirlerine başarı dileklerinde bulunduğu belirtildi. 

Obama ile görüşmesi sonrası Trump ABD'nin yeni başkanı olmak için Beyaz Saray'dan ayrıldı. Trump, Başkan Obama ile birlikte Beyaz Saray'dan ayrılarak Kongre binasına geldi.

Hillary Clinton da hazır bulundu

Kongre binasındaki yemin törenine ABD eski başkanları George W. Bush ve Bill Clinton eşleriyle birlikte katıldı. 8 Kasım'daki seçimi Cumhuriyetçi aday Donald Trump'a karşı kaybeden Hillary Clinton da yemin töreninde hazır bulundu. Törene ABD eski başkanlarından Jimmy Carter da katıldı.

200 milyon Dolar harcandı

Toplam 200 milyon dolara mal olan törene yaklaşık 900 bin kişinin katılması bekleniyordu.

Trump'ın selefi Barack Obama'nın sekiz yıl önce gerçekleştirilen ilk yemin töreninde ise yaklaşık 1 milyon 800 bin kişi katılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2017, 21:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75