Trump'tan keskin dönüş! 'En iyi arkadaşı olurum'

banner37

Trump'tan keskin dönüş! 'En iyi arkadaşı olurum'
banner90
banner8

İran ile ilgili toplantı için Camp David'e giden Trump, Beyaz Saray çıkışında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Donald Trump, İran'ın nükleer silaha sahip olmasına izin  vermeyeceklerini belirterek, "Bunu kabul ederlerse zengin bir ülke olacaklar. Çok  mutlu olacaklar ve onların en iyi arkadaşı olacağım. Umarım olur." ifadelerini  kullandı.

Öte yandan, İran'a askeri misillemenin masada olup olmadığı sorusunu  da yanıtlayan Trump, Tahran ile yaşanan kriz çözülene kadar askeri adımların her  zaman seçenekler arasında olduğunu kaydetti.

"150 İranlı öldürmek istemedim"

İran'ın Amerikan insansız hava aracını (İHA) düşürmesine nasıl bir  cevap verilmesi gerektiğine yönelik Beyaz Saray'da yapılan toplantıya ilişkin  detaylar da paylaşan ABD Başkanı Trump, şunları söyledi:

banner134
"Danışmanlarıma olası bir askeri operasyon kararı almadan önce kaç  kişinin öleceğini sordum. Tahmini bir rakam verdiler ama ben daha net bir cevap  istedim. Tam detaylara girmeyeceğim ama bu rakamlar henüz ilk etapta 40 ile 50  arasıydı. Birçok İranlının yaşadığı New York şehrinden geliyorum. Harika  insanlar. İranlı arkadaşlarım var. Oldukça akıllı, hırslı ve muazzam yüksek  kaliteli insanlar. 150 İranlı öldürmek istemedim. Kesinlikle gerekli olmadıkça  hiçbir 150 insanı öldürmek istemiyorum."

Bununla beraber saldırı kararını iptal ettiği için tebrik edildiğini  vurgulayan Trump, "Herkes benim savaş çığırtkanı olduğumu söylüyordu. Şimdi aynı  kişiler güvercin olduğumu söylüyor." dedi.

Düşürülen İHA

İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO), önceki gün Umman Körfezi'ne  kıyısı olan Hürmüzgan eyaletine bağlı Kuhmubarek kenti sahilinde "İran hava  sahasını ihlal eden" ABD Hava Kuvvetlerine ait "RQ-4 Global Hawk" tipi İHA'nın  karadan havaya füzeyle vurulduğunu duyurmuştu.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ise Hürmüz Boğazı üzerinde  uçan ABD Hava Kuvvetlerine ait insansız hava aracının uluslararası hava sahasında  uçarken düşürüldüğünü savunmuştu.

Bunun üzerine Beyaz Saray'da İran'a askeri misilleme içeren ve  Trump'ın başkanlığını yaptığı acil durum toplantısı düzenlenmiş, fakat Başkan  Trump son anda söz konusu misillemeden "çok fazla insanın öleceği gerekçesiyle"  vazgeçmişti.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2019, 21:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75