banner6

Trump, Yüksek Mahkeme üyeliği adayını açıkladı

banner37

ABD Başkanı Donald Trump, yargıç Antonin Scalia'nın hayatını kaybetmesiyle boşalan Yüksek Mahkeme üyeliğine Neil Gorsuch'u aday gösterdi.

Trump, Yüksek Mahkeme üyeliği adayını açıkladı
banner99

Trump, seçim çalışmalarında ABD başkanı olması durumunda aday göstereceği yönünde daha önce öne çıkardığı 49 yaşındaki Gorsuch'u, düzenlediği basın toplantısında Yüksek Mahkeme üyeliğine aday olarak açıkladı. Trump, "Ben sözünün eri bir insanım. Gorsuch ABD yasalarını en iyi şekilde uygulayacak isimdir" diye konuştu.

Eğitimini Columbia, Harvard ve Oxford üniversitelerinde yapan Gorsuch'u Senatonun da onaylaması gerekecek. Çoğunluğu Cumhuriyetçilerden oluşan Senatodan Gorsuch'u onaylaması bekleniyor.

Ne olmuştu?

banner134

Eski ABD Başkanı Barack Obama, Şubat 2016’daki Scalia'nın ölümünden sonraki ilk açıklamasında yeni bir adayı en kısa zamanda göstereceğini ve bunun anayasal bir hak olduğunu belirtmiş, bir ay sonra da 63 yaşındaki Federal Temyiz Mahkemesi hakimi Merrick Garland’ı aday göstermişti.

Demokratlar, Obama'nın (muhtemel bir liberal yargıcı) bir an önce bir aday göstermesi ve bunun Senato'da onaylanması gerektiğini savunurken, Cumhuriyetçiler ise kasım ayında seçilecek yeni başkanın yeni yargıcın atamasını yapmasının daha doğru olduğu görüşünü dile getirmişti.

Yüksek Mahkemede Scalia'nın ölümüne kadar 5'e 4 muhafazakar yargıçların üstünlüğü vardı. Scalia'dan boşalan koltuğa Gorsuch'un gelmesiyle Cumhuriyetçilerin Yüksek Mahkeme'deki etkisi devam etmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2017, 10:55
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104