banner6

Türk halkı, ortadan ikiye ayrıldı

banner37

DAÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sözen, Türkiye’de az farkla “evet”le sonuçlanan anayasa değişikliği referandumunu değerlendirdi:

Türk halkı, ortadan ikiye ayrıldı
banner99

Emine DAVUT YİTMEN

DAÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Sözen, Türkiye’deki anayasa değişikliği referandumundan çıkan neticenin beklenen bir sonuç olduğunu, Türk halkının ortadan ikiye ayrılmış durumda bulunduğunu söyledi.

KIBRIS’a, Türkiye’deki referandum sonucu değerlendiren Sözen, “evet” ve “hayır” oylarının birbirine yakın çıkacağının bilindiğini belirterek, “Bu nedenle sürpriz bir sonuç değildi. Olağanüstü hal uygulandığı bir dönemde, köklü anayasa değişikliğine gitmek, her zaman için bir soru işaretidir. Ne kadar demokratik, ne kadar meşru olduğu konusunda soru işaretleri çıkar. Bir ülkede, neredeyse rejim değişikliğine neden olacak bir anayasa değişikliğinin, çok büyük konsensüslerle yapılmasıyla ilgili bir inanış vardır. Türkiye’de bu olmadı” dedi.

“Rejim değişikliğini askıya alabilecek bir oluşumu çok zayıf görüyorum”

“Sonuçlar birbirine yakın çıktı ve 2019’ da uygulamaya girecek. Bu durum da yürürlüğe girerken, ortaya çıkan hassas denge gözetilmeli midir?” sorusu üzerine Sözen,  AKP tarafından sonucun buruk da olsa bir zafer şeklinde algılandığını ve halkın yarısına yakını bunu kabul etmediği için “yürürlüğe koymayacağım” deme lüksü bulunmadığını aktardı.

Önümüzdeki iki yıl içinde, hayır’ı alıp AKP’ye alternatif bir parti oluşumunun yakın gelecekte beklenemeyeceğini anlatan Sözen, “Gezi olayları sırasında da yaşandı. O sosyal dinamiği yoğurup kullanılabilecek hale getiren bir liderlik çıkmadı. Türkiye’de böyle bir liderlik çıkabilir mi? Pek mümkün görmüyorum. Bu dalgayı tersine çevirebilecek ve rejim değişikliğini askıya alabilecek bir oluşum olabilir mi? Bunu çok zayıf görüyorum” yönündeki düşüncelerini paylaştı.

“Eğitim seviyesine göre hayır arttı”

İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde az farkla bile olsa hayır’ın önde olmasını yorumlayan Sözen, eğitim seviyesinin hayır oylarında etken olduğunu, aynı zamanda büyük şehirlerde yoğun olarak yaşayan suni Müslümanların dışında kalan Kürtler, Aleviler gibi grupların büyük bir kısmının hayır verdiğini kaydetti.

Kıbrıs’ta, Türkiye vatandaşlarının oy oranına bakıldığında hayır oylarının daha yüksek çıktığının anımsatılması üzerine Sözen, bunu şöyle değerlendirdi:

“Evet kampanyasının buralarda başarılı olmadığını gösteriyor. Yurtdışı oylara baktığınızda depo, Almanya’dır. Almanya’da yüksek bir rakam evet çıktı. Erdoğan’ın milli görüşçü çizgisi oralarda daha güçlüdür. O ülkede propagandaları, kampanyaları başarılı oldu. ABD veya İngiltere’de yüksek oranlarda hayır çıktı. Bu durum, diasporadaki insanların eğitim seviyesi ile alakalıdır. Eğitim seviyesi arttıkça, insanlar daha çok hayır’a yöneliyor.”

“Erdoğan, AB ile ilişkileri tamamen kökünden sökmeye kararlıysa, idam kararını da getirir”

Erdoğan’ın halka hitaben yaptığı konuşmada idam kararıyla ilgili referanduma gidilmesinden söz etmesi bir nevi gözdağı mı? Bu tarz şeyleri ilerleyen zamanlarda daha çok mu duyacağız?” sorusuna karşılık Sözen, “Kampanyalar sırasında da bunlar çok konuşuldu. Sadece sözde mi kalır göreceğiz. Erdoğan, özellikle AB ile şu anda çok kötü giden ilişkileri tamamen kökünden sökmeye kararlıysa, idam kararını da getirir. Bu da AB ile olan bütünleşmenin sonu olur. Türkiye başka bir lige girer” yanıtını verdi.

Bugün dünya çapında popülist siyasetçilerin yükselişi yönünde bir akım olduğunu vurgulayan Sözen, her şeyin seçim demokrasisine endekslenmesi halinde, bunun gerçek anlamda özgürlükçü demokrasi değil, çoğunluğun baskıcı rejimi olacağını söyledi. Sözen, meşru ve adil seçimlerin özgürlükçü demokrasinin parçası olduğunu ama bunun yanında hukukun üstünlüğü, insan haklarına saygı, azınlıkları koruma, kuvvetler ayrılığının tesis edilmesinin de gerektiğini kaydetti.

“Türk halkının AB’ye desteği, tarihin en düşük seviyesinde”

“Oyların birbirine çok yakın olması, Erdoğan’ın Avrupa’dan uzaklaşmasını zorlaştırır diyebilir miyiz? Oy oranlarının yakınlığını halk Avrupa’dan uzaklaşmak istemiyor gibi görebilir miyiz?” sorusuna karşılık Sözen,

kamuoyu araştırmalarında Türk halkının AB’ye desteğinin tarihin en düşük seviyesinde olduğunu ve bunun da hükümetlerin izledikleri politikalarla birebir bağlantılı şekilde evrilen bir gerçek olduğunu söyledi.

Sözen, stratejik olarak Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyada, kendi güvenliğini nasıl sağlayacak sorusuna cevap vermeye çalışıldığında,  ittifakların gündeme geleceğini anlatarak, “ Türkiye, NATO’nun bir parçasıdır. Türkiye, bundan çıkabilir mi? Teorik olarak çıkabilir. Bunun maliyeti kendine ne olacak?  NATO’daki ittifaka alternatif bir ittifakın içine girip kendi güvenliğini sağlayabilir mi? Türkiye’nin, çok antidemokratik rejim olan Rusya ile Şanghay Beşlisi’ne üye olması ne kadar güvenilirdir?” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2017, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104