Türkiye, AB yoluna devam edecek

banner37

Malta’da yer alan Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısında, Türkiye ve AB arasındaki diyaloğun artırılması kararlaştırıldı.

Türkiye, AB yoluna devam edecek
banner90
banner99

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Federika Mogherini, Türkiye'nin AB açısından son derece önemli bir ülke olduğunu ve üyelik müzakerelerini askıya alma niyetlerinin olmadığını söyledi. Mogherini,16 Nisan referandum sonucunu kabul ettiklerini ve sonuca saygı duyduklarını söyledi. Mogherini'nin açıklaması, Avrupa Birliği'nden referandum sonucuna yönelik yapılan ilk resmi açıklama oldu.

 

Malta'daki Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrası konuşan Mogherini, dünyadaki tüm ülkelerin ne şekilde yönetilmek istediklerine dair referandum düzenleme hakkına sahip olduklarını söyledi. Türkiye'nin de bu hakka sahip olduğunu belirten Mogherini, referandum sonuçlarını kabul ettiklerini ve sonuca saygı duyacaklarını ifade etti.

 

“Diyalogun artırılması için çalışma yapacağız”

banner134
AB Komiseri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da AB ile tam üyeliği hedefleyen müzakerelerden yana olduklarını kaydetti. Karşılıklı diyalogun artırılması için çalışma yapacaklarını belirten Mogherini, “Türkiye AGIT raporu ve Venedik Komisyonu raporunda yer alan öncelikleri hayata geçirmede adım atmalı” dedi. 

Çavuşoğlu: Türkiye ile işbirliği ve diyalog kararı çıktı

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısı için gittiği Malta'da açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, “Türkiye ile işbirliği ve diyalog kararı çıktı. Türkiye’ye karşı çifte standartları söyledik” dedi.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları ise şunlar oldu:

“Türkiye ile işbirliği ve diyalog kararı çıktı. Türkiye'ye karşı çifte standartları söyledik. Türkiye'nin AB için önemini vurguladık. Artık hatalarını anlamaya başladılar. Türkiye, tüm fasılları açmaya hazır. Bugün müzakerelerin sürmesi gerektiğini söylediler. Türkiye'ye karşı engeller siyasi. Daha pozitif bir atmosfer var.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2017, 11:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75