“Türkiye ile Akdeniz'deki sınır meselesini çözemezsek konu Lahey'e taşınır”

banner37

banner87
“Türkiye ile Akdeniz'deki sınır meselesini çözemezsek konu Lahey'e taşınır”
banner90
banner99

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis Türkiye ile ülkesi arasında "Akdeniz'deki yetki alanı" hususunda anlaşma sağlanamazsa konuyu Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı'na götürmeleri gerektiğini söyledi.

Ülkesinde haftalık olarak yayımlanan To Vima Gazetesi'ne konuşan Miçotakis, Türkiye ile Yunanistan'ın Ege ve Akdeniz'de "deniz yetki alanı anlaşmazlığını" kendi aralarında siyasi çerçevede diplomatik yollarla çözmeleri gerektiğini ifade etti. Yunanistan Başbakanı "Ancak şunu da söylemeliyim ki, herhangi bir çözüm bulamazsak, Yunanistan'ın "deniz yetki alanı" konusunda tanıdığı değişiklik Lahey gibi uluslararası bir yargı organına gitmeli ve burada çözüme kavuşmalı" diye konuştu.

Miçotakis, Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesiminin sürekli olarak Türkiye ile kara ve deniz sınırı konusunda sorun yaşadığını ve Ankara'nın Libya ile yaptığı anlaşmanın da uluslararası hukuka aykırı olduğunu iddia etti.

Türkiye, Libya'nın uluslararası alanda tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile 27 Kasım'da "Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası" ile "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası"na imza atmış ve iki ülke arasında Doğu Akdeniz'deki deniz sınırları belirlenmişti.

Türkiye, aralık ayı başında Libya ile imzalanan anlaşmanın tescil edilmesi için Birleşmiş Milletler'e (BM) başvuruda bulunmuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Edward George
Edward George - 4 ay Önce

Sirf Lahey'e gitmek icin anlasma yapmayacaksin. Yillar once Giriti aldiginiz gibi bunu da orada almiyi planliyorsunuz.

SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108