banner6

Türkiye ile Rusya arasında Türk Akımı Projesi imzalandı

banner37

İstanbul’da düzenlenen 23. Dünya Enerji Kongresi’nden sonra TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 1 saat 40 dakika süren görüşme yaptı.

Türkiye ile Rusya arasında Türk Akımı Projesi imzalandı
banner151 banner143

Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmenin ardından Türkiye ile Rusya arasında Türk Akımı Projesi imzalandı.

Görüşmenin ardından Erdoğan ve Putin, ortak basın açıklaması düzenledi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesi konusunda adımlar atıldığının vurgulandığı açıklamada Erdoğan, Türkiye ile Rusya arasındaki normalleşme sürecine inancımız tamdır diyerek ‘Türk Akımı Projesi'nin değerlendirilmesini yaptık. Türk Akımı projesinin hızlanması için ilk adımı attık. Akkuyu Nükleer Enerji Santrali bir diğer önemli konu. Akkuyu ile ilgili olarak da burada bundan sonraki sürecin hızla devam etmesi konusunda mutabakatımız net.’ şeklinde konuştu.

Türkiye’ye satılan doğalgaz fiyatında indirim yapılacak

Rusya Devlet Başkanı Putin ise Rusya’da üretilmeyen tarım ürünlerinin Türkiye’den ithal edileceğine değindi.  Putin açıklamasının devamında, Rusya’nın Türkiye’ye sattığı doğalgaz fiyatı konusunda indirim yapılacağını ifade etti.

Putin, ‘Halep'te akan kanın durdurulması için silahı bırakmak istemeyen grupların oradan uzaklaştırılması konusunda mutabık kaldık. Özellikle askeri kurumlarımız arasındaki işbirliğinin sürdürülmesi konusunda uzlaşı sağladık. Savunma sanayi alanındaki işbirliğinin sürdürülmesi konusunda hazırız. Somut adımların atılmasını ümit ediyoruz. İnanıyorum ki bunları gerçekleştirmek için tüm imkanlar var.’ İfadesinde bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı, Türk Akımı Projesiyle ilgili olarak imzaların zirve bitmeden atılacağı bilgisini verdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2016, 21:09
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104