banner6

Türkiye kan ağlıyor

banner37

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eğer bizi bunlarla korkutmayı falan hedefliyorlarsa, biz öyle korkup meydanı bu alçaklara, bu kahpelere bırakacak kadar alçalmadık. Biz bu yola çıkarken, kefenlerimizi giyerek çıktık" dedi

Türkiye kan ağlıyor
banner99

Türkiye'de Beşiktaş-Bursaspor maçının ardından Cumartesi saat 22.29'da, 45 saniye arayla Vodafone Arena yakınlarında iki ayrı terör saldırısı meydana geldi. Saldırılarda 30'u polis 38 kişi şehit olurken, 14'ü çok ağır 155 kişi yaralandı. İstanbul'da dün meydana gelen bombalı saldırıları Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) üstlendi.

Beşiktaş Vodafone Arena'da, Süper Toto Süper Lig'de Beşiktaş ile Bursaspor arasında oynanan maçın bitiminde, taraftar stadı terk ettikten sonra saat 22.29'da bölgedeki çevik kuvvet polislerini hedef alan iki ayrı terör saldırısı düzenlendi.

İlk saldırı "Beleştepe" olarak isimlendirilen yerde, seyir halindeki bomba yüklü bir aracın patlaması şeklinde gerçekleşti. İkinci saldırı ise 45 saniye sonra Maçka Parkı'nda yine polislerin bulunduğu bölgede durdurulmak istenen bir teröristin kendisini patlatması sonucu meydana geldi.

İstanbul, Beşiktaş Vodafone Arena yakınında düzenlenen saldırılar nedeniyle ülkede bir günlük milli yas ilan edildi.

Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla bakanlıklara iletilmek üzere gönderilen yazıda, terör saldırıları nedeniyle ülkede 1 gün süreyle milli yas ilan edilmesi ve bütün bayrakların yarıya çekilmesi talimatı verildi.

"Meydanı alçaklara bırakacak kadar alçalmadık"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Üzerinde duracağımız en önemli konu, terör belasıyla mücadelede bir defa milletimin, halkımın, sonuna kadar bu mücadeleyi sürdüreceğimizden hiç şüphesi olmasın. Eğer bizi bunlarla korkutmayı falan hedefliyorlarsa, biz öyle korkup meydanı bu alçaklara, bu kahpelere bırakacak kadar alçalmadık. Biz bu yola çıkarken, kefenlerimizi giyerek çıktık." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beşiktaş'taki terör saldırısında yaralananları Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ziyaret ettikten sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bu hastanede yoğun bakımda iki kişinin tedavisinin sürdüğünü ve şuurlarının açık olduğunu anlatan Erdoğan, çok kısa zamanda yoğun bakımdan çıkıp, odalarına geçeceklerini söyledi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

"İşin geneli itibarıyla baktığımız zaman 38 şehidimiz var, 155 yaralı söz konusu. Fakat burada üzerinde duracağımız en önemli konu, terör belasıyla mücadelede bir defa milletimin, halkımın, sonuna kadar bu mücadeleyi sürdüreceğimizden hiç şüphesi olmasın. Eğer bizi bunlarla korkutmayı falan hedefliyorlarsa, biz öyle korkup meydanı bu alçaklara, bu kahpelere bırakacak kadar alçalmadık. Biz bu yola çıkarken, kefenlerimizi giyerek çıktık. Biz şahadet makamına ermeyi, şereflerin en yücesi olarak kabul etmiş bir inancın, bir düşüncenin mensuplarıyız. Onun için de bundan çekinmek diye bir şey söz konusu değil. Bu vatan, bir defa bu vatanın gerçek anlamda sahiplerinindir. Bunların bu vatanda en ufak bir hissesi, payı söz konusu değildir. Çünkü bunların, bu vatana yönelik bir vatansever aşkları falan yok, milliyetperverlik diye bir aşkları yok."

Erdoğan, "Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize Allah'tan şifa, ailelerine sabırlar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Ama şunu bilmeleri lazım ki bunlar yanında kalmayacak, bunları yanına koymayacağız. Daha ağır bedeller ödeyecekler. Bunu bir defa bilmeleri lazım." diye konuştu.

"Büyük ihtimalle PKK"

Başbakan Binali Yıldırım, Beşiktaş'taki terör saldırısına ilişkin, "Bu konu tabii ki soruşturuluyor ama büyük bir ihtimalle, hemen hemen, bölücü PKK terör örgütünün marifeti olduğuna hiçbir tereddüdümüz yok. Hangi örgütten gelirse gelsin, insanın canına, birliğe, beraberliğe, kardeşliğe kasteden bütün örgütler bizim için aynı derecede alçaktır, mücadele edilecek güruhlardır." dedi.

banner134

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaralıları ziyaret eden Yıldırım, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yıldırım, "Ne yaparsa yapsınlar bu millet, aziz Türk milleti büyük bir millettir. 15 Temmuz'da nasıl alçak FETÖ örgütüne dersini verdiyse bundan böyle de PKK'sı, PYD'si, YPG'si, FETÖ'sü, DHKP-C'si, ne kadar örgüt varsa bunların kökünü kazıyacak irade de vardır güç de vardır...  Bu olay bizim millet olarak, hükümet olarak, daha da azimli ve kararlı şekilde bu alçakların üzerine gitmeye vesile olmuştur." diye konuştu.

Ölü sayısı 38

TC İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "En son aldığımız bilgiler çerçevesinde menfur saldırıda şahadete erişmiş vatan evlatlarımız 38 oldu. Bunların 30'u polis memuru ve emniyet görevlisi, 7'si sivil vatandaşımız, birinin ise kimliği henüz tespit edilemedi." dedi.

13 kişi gözaltında

Şu ana kadar 13 kişinin gözaltına alındığını aktaran Soylu, "Sabah Başbakan Yardımcımız da basınla bir vesileyle paylaştı. Arkadaşlarımızın yaptığı değerlendirmeler çerçevesinde fail olarak PKK'yı işaret ediyor. Olayın nasıl planlandığı, ne zaman planlandığı konusunda ve nasıl yürütüldüğü konusundaki çerçeve arkadaşlarımızda var ancak hem soruşturmanın yürütülmesi hem de operasyonun devamı açısından, bu konuda çok fazla değerlendirmede bulunmayacağız." diye konuştu.

Genelkurmay: Alçakça ve hunharca

TC Genelkurmay Başkanlığından İstanbul'daki terör saldırısına ilişkin, "Ülkemizin ve milletimizin birlik, bütünlük ve güvenliği için yurt içi ve yurt dışında tüm teröristlerle kahramanca ve özveriyle mücadele eden Türk Silahlı Kuvvetleri, jandarma, polis ve güvenlik korucularımızla omuz omuza, milletimizin engin sevgi ve güveninden aldığı büyük güçle, masum insanlara hiçbir zarar vermeden, son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelesini bundan sonra da aynı azim ve kararlılıkla sürdürecektir." ifadesi kullanıldı.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesindeki açıklamada, "İstanbul Beşiktaş'ta alçakça ve hunharca gerçekleştirilen terör saldırısının şiddetle lanetlendiği" bildirildi.

BM Genel Sekreteri Ban saldırıyı kınadı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, İstanbul'da düzenlenen terör saldırısını kınadı.

BM Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, Genel Sekreter Ban, terör saldırısı nedeniyle Türk halkı ve Hükümeti ile hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziyelerini sundu.

Ban, terör saldırısını kınayarak, saldırının faillerinin bir an önce belirlenerek, yargı önüne çıkarılmasını umduğunu kaydetti.

NATO'dan kınama

Stoltenberg, İstanbul'daki terör saldırısına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Korkunç terör eylemini kınadığını belirten Stoltenberg, "Kalbim, bombalı saldırılarda sevdiklerini kaybedenler, yaralılar ve Türkiye halkıyla. Müttefikimiz Türkiye ile dayanışmada birleşiyoruz. Terörizmin her türlüsüne karşı savaşmakta kararlıyız." dedi.

Johnson'dan açıklama

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, İstanbul'daki saldırıya ilişkin resmi Twitter hesabından açıklamada bulundu.

Johnson, açıklamasında, "İstanbul’daki saldırıyı kınıyorum. Düşüncelerim, olaydan etkilenenlerle birliktedir. Birleşik Krallık, terörle mücadelede Türkiye ile çalışmaya bağlı." ifadelerini kullandı.

İran ve bazı Arap devletlerinden kınamalar

Filistin, İran, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Ürdün ve Tunus'un yanı sıra Ürdün ve Suriye'deki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) ile Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) da İstanbul'da geçtiğimiz gün düzenlenen terör saldırısını kınadı.

Filistin resmi haber ajansı VAFA'nın haberine göre, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, saldırıda hayatını kaybedenler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye telgrafı gönderdi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, yazılı açıklamasında, İstanbul'daki terör saldırısını kınayarak, Türk halkı ve hükümeti ile hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziyelerini sundu.

Bölge ve dünya ülkelerinin teröre karşı iş birliği yapmak suretiyle terör örgütlerine "ezici" cevap vermesinin zorunlu olduğunu belirten Kasımi, İran'ın terörle mücadelede tüm ülkelerle iş birliğine hazır olduğunu söyledi.

Bahreyn Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, kardeş Türkiye devletinin terörle mücadele konusundaki kararlı çabalarında tam bir dayanışma halinde olunduğu belirtilerek, "Ülkenin istikrarını sarsmaya yönelik bu terör saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifa dileklerimizi iletiyoruz." denildi.

BAE Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise ülkenin güvenliği, istikrarı ve vatandaşlarını hedef alan terör saldırılarında Türkiye'nin yanında yer alındığı vurgulanarak, bu tür tehlikeli felaketlerle mücadelede dünya ülkelerinin birbirine destek vermesi ve koordinasyonun güçlendirilmesi gerektiği kaydedildi. Açıklamada, BAE'nin terör saldırısında yaşamını yitirenler ve Türk hükümetine başsağlığı, yaralılara da acil şifa dilekleri yer aldı.

Ürdün Hükümet Sözcüsü ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed el-Mumani yaptığı açıklamada, ülkesinin "bu korkakça terör eylemini" kınadığını ve terörle mücadelede Türkiye'nin yanında yer aldığını belirtti.

Mumani, "Bu saldırının, uluslararası toplumun terörle mücadele ve suç gruplarının kökünü kazımak için birleşmesi gerektiğini yeniden ortaya koyduğunu" ifade etti.

Tunus Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, terör saldırılarında Türkiye'nin yanında yer alındığı vurgulanarak, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifa dilekleri iletildi.

Açıklamada, "Hiçbir millet terörle mücadelede tek başına başarılı olamaz. Dini ve ahlaki sınırları olmayan bu oluşumlara uluslararası taraflar arasında çabaların ve iş birliğinin yoğunlaştırılması gerekiyor." denildi.

 Ürdün'deki İhvan'dan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu saldırı, "İslam dinine aykırı, insan aklı ve ruhunun kabul edemeyeceği, korkakça bir terör eylemi" olarak nitelendirildi. Ürdün İhvan Sözcüsü Muaz el-Havalide, Türk halkı ile dayanışma içerisinde olduklarını kaydederek, "saldırıda şehit düşenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa" dileklerinde bulundu.

Suriye'deki İhvan ile SMDK da İstanbul'da düzenlenen çifte terör saldırısını kınayarak, ülkenin güvenlik ve istikrarını hedef alan saldırılarla mücadelede, kardeş Türkiye ve halkının yanında yer aldıklarını belirtti.

Afganistan'dan da kınama geldi

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, İstanbul'daki terör saldırısını şiddetle kınadı. Devlet Başkanı Gani, yayımladığı mesajda, İstanbul'da meydana gelen terör saldırısından duyduğu derin üzüntü ve acıyı ifade ederek, şehitlerin acılı ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi. Terörün, tüm dünya için bir tehdit olduğuna dikkati çeken Gani, mesajında, terörle mücadele konusunda ortak çalışmalar yürütülmesinin gerekliliğine vurgu yaptı.

AKPM'den kınama

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Pedro Agramunt, İstanbul'daki terör saldırısını "şiddetle" kınadığını bildirdi.

Agramunt, yaptığı yazılı açıklamada, "İstanbul'da Beşiktaş'ın futbol stadı yakınlarında gerçekleştirilen terör saldırısını şiddetle kınıyorum. Saldırıda hayatını kaybedenlerin aileleri ve Türk halkının yanındayız." ifadelerini kullandı.

"PKK VE IŞİD'i yasaklayın"

Avrupa Parlamentosunun (AP) Polonyalı üyesi Tomas Zdechovsky de saldırıya dair tepkisini Twitter üzerinden paylaştı. Zdechovsky, mesajında, "İstanbul'da 29 ölü. Teröristlere artık tolerans gösterilmemeli. #PKK #IŞİD'ı durdurun ve AP'de yasaklayın." ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da sosyal medyadaki Twitter hesabı üzerinden AP'nin Polonyalı üyesi Tomas Zdechovsky'ye verdiği cevapta, "Teşekkürler Tomas, bu tam da AB kurumlarından ve üye ülkelerinden görmek istediğimiz tutum." dedi.

"Fransa, Türkiye'nin yanındadır"

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault da İstanbul'daki terör saldırısına ilişkin kınama mesajı yayımladı. Ayrault mesajında, İstanbul'daki saldırıyı şiddetle kınadığını belirterek, "Türkiye yeniden terörizmle sarsıldı. Fransa, terör belası karşısında Türkiye'nin yanındadır." ifadelerine yer verdi.

Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği de resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, İstanbul'daki terör saldırısı sonrasında Büyükelçilik bayraklarının yarıya indirildiğini belirtti.

Gürcistan'dan teröre tepki

Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili de İstanbul'da meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınayarak, teröre karşı mücadeleyi sürdürdüklerini bildirdi.

Gürcistan Dışişleri Bakanlığının resmi internet sitesinde yayımlanan yazılı açıklamada da İstanbul'daki terör saldırısına sert tepki verildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2016, 09:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88