banner6

'Türkiye siyasi tarihine kara bir leke...'

banner37

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan, Türkiye’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin gözaltına alınmasını eleştirerek “Tutuklanmalar Türkiye siyasi tarihine kara bir leke olarak geçecektir” dedi.

'Türkiye siyasi tarihine kara bir leke...'
banner99

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, Cumhuriyet gazetesinden sonra Halkların Demokratik Partisi eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 11 milletvekilinin, geceyarısı operasyonuyla gözaltına alınmalarının kabul edilmez olduğunu ifade etti

Gözaltıların siyasi bir linç kampanyası olduğunu ileri süren İzcan,  “Halkın demokratik iradesi ile seçtikleri vekilleri silah zoru ile, kapıları kırarak tutuklamak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yapılan bir darbedir ve bütün darbeler gibi başarı şansı yoktur” dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin  Türkiye’nin birlik ve bütünlüğünü tehlikeye attığını iddia eden İzcan, “Türkiye’de gerçek darbe şimdi yaşanıyor” ifadelerini kullandı.

Sanatçı ve yazarlardan tepki

Diğer yandan Kıbrıs Türk Sanatçı ve Yazarlar Birliği, Türkiye’deki iktidarı, “şoven, otoriter ve baskıcı” olmakla suçladı.

Birlik Başkanı Ümit İnatçı tarafından yayımlanan bildiride, “İktidarın şoven, otoriter ve baskıcı siyaset anlayışı demokrasinin yara almasına ve uzlaşı kültürünün engellenmesine neden oluyor” dedi.

Basın camiası ve siyaset adamlarına “despotik tazyik” uygulandığını savunan İnatçı, iktidarı “yargı ve adalet kurumunu kendi erkini koruma  mekanizmasına dönüştürmekle” suçladı.

banner134

 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2016, 17:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104