banner6

Türkiye'de saat uygulaması elektrik tüketimini artırdı

banner37

‘Enerji tasarrufu’ gerekçesiyle hayata geçirilen yaz saati uygulaması tartışması devam ederken, Türkiye Elektrik İletim A.Ş (TEİAŞ) verileri, kasım ayındaki elektrik tüketiminin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.5 arttığını ortaya koydu.

Türkiye'de saat uygulaması elektrik tüketimini artırdı
banner151 banner143

Düzenlemenin yürürlükten kaldırılması için bir hazırlık olmadığı duyurulmuş, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise ders zilinin daha geç çalması için çalışma yapılacağını açıklamıştı.

Enerji bakanlığı, yaz saati uygulamasını sabitlerken ‘Yaz Saati Uygulaması Güneş Işınımı, Güneşlenme Süresi ve Elektrik Tüketim Verilerine Bağlı Olarak Analizi ve Modellemesi’projesini esas almıştı.

Geçen yılki artış yüzde 1.35

Evrensel’in haberine göre, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), hava sıcaklıklarının mevsim normallerinde seyrettiği ve ekonominin küçüldüğü bir dönemde elektrik tüketimindeki artışın hükümetin yaz saati uygulaması dışında bir nedenle açıklanamayacağını savundu.

Son beş yılın kasım ayı elektrik tüketimleri incelendiğinde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.5 düzeyinde artış gösterdiği ve 22.7 milyar kilovat saatle en yüksek düzeye ulaştığı görülüyor.

Kasım ayında elektrik tüketimi, 2015 yılında 21.3 milyar, 2014 yılında 21 milyar, 2013 yılında 20 milyar, 2012 yılında ise 20.3 milyar kilovat saat düzeyindeydi. Bu yılın kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.5 artış gösteren tüketim, geçen yıl kasım ayında yüzde 1.35 artmıştı.

Elektrik tüketiminin 2013 yılındaki düşüşü nedeniyle, 2014 yılı kasım ayında elektrik tüketiminde görece yüksek bir artış yaşanmıştı. Ancak bir önceki yıldaki elektrik tüketimi düşüşü nedeniyle yüksek olan bu artış yüzde 4.8 düzeyinde kalmıştı.

‘Mevsim normalleri yaşandı’

Kasım ayındaki tüketim artışı, yıllık tüketim artışını da yüzde 1.46 oranında arttırdı.

EMO’nun aktardığı Meteoroloji verilerine göre, sıcaklıkların düşük kaldığı Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Batman çevreleri dışında Türkiye genelinde mevsim normalleri yaşandı. Hatta Antalya gibi kimi bölgelerde mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklar görüldü.

“Tüm bu veriler, hükümetin yaz saati uygulamasını kalıcılaştırıp, kış saatini kaldırmasıyla elektrik tüketiminde Kasım ayında manipülatif bir artışa neden olduğunu göstermektedir” diyen EMO,  elektrik tüketiminin yoğun olduğu İstanbul, Ankara, Kocaeli, İzmir ve Bursa gibi büyük illerde sabah okula ve işe gitmek için gün doğmadan kalkılmak zorunda kalınmasının hane tüketimlerini artırdığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2016, 15:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104