banner6

Türkiye'nin yüzde 67'si: Güvenlik için NATO'ya ihtiyaç yok

banner37

İstanbul Ekonomi Araştırma'nın Türkiye Monitörü araştırmasına göre Türkiye'nin yüzde 67'si, güvenlik ihtiyacının NATO'nun dışında kalarak da sağlanabileceğine inanıyor.

Türkiye'nin yüzde 67'si: Güvenlik için NATO'ya ihtiyaç yok
banner99

NATO'nun Norveç'te gerçekleştirdiği bir tatbikatta, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın düşman hedefler olarak seçildiği skandalın ardından bir kez daha gündeme gelen ancak Türkiye'de uzun bir süredir hızla yükselmekte olan NATO karşıtlığı, bu kez rakamlara yansıdı. İstanbul Ekonomi Araştırma'nın Türkiye Monitörü araştırmasına göre Türkiye'nin yüzde 67'si güvenlik ihtiyacının NATO'nun dışında kalarak sağlanabileceğine inanıyor.

Araştırmanın ayrıca, Türkiye'nin Rusya'yla siyaset, ekonomi ve güvenlik alanlarında ittifaka gitmesini destekleyenlerin yüzde 70'in üzerinden olduğuna işaret ediyor.

Kasım ayının ilk 13 gününde Türkiye'nin 12 şehrinde 1500'ün üzerinde katılımla gerçekleştirilen araştırmanın çarpıcı sonuçlarından biri de, Türkiye'nin yaklaşık yüzde 60'ının dış politikanın ülke ekonomisini olumsuz şekilde etkilemesi.

Araştırma NATO skandalının öncesinde gerçekleşti

Türkiye Monitörü araştırması, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alımının başta ABD olmak üzere NATO ülkelerinde panik yarattığı, Kazakistan'ın başkentinde gerçekleşen Astana görüşmelerinde Suriye krizinin çözümüne ilişkin önemli adımlar atıldığı ve bölgenin kaderinin Türkiye, Rusya ve İran'ın liderliğindeki bir çözüm önerisinden geçtiğinin tescillendiği bir dönemde gerçekleşti.

Ancak söz konusu araştırma, NATO'da gerçekleşen skandalın ortaya çıkışından önce gerçekleştirildi. Dolayısıyla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "şahıs veya parti değil Türkiye meselesi" olarak nitelendirdiği skandalın, "NATO'ya ihtiyaç duymayanların" oranını arttırması güçlü bir olasılık.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2017, 17:33
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104