banner6

'Türkler 2017'nin başında Avrupa'ya vizesiz seyahat edebilir'

banner37

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Türk vatandaşlarının 2017 başında, vize serbestisinin yürürlüğe girmesiyle birlikte Avrupa'ya vizesiz seyahat edebileceğini söyledi.

'Türkler 2017'nin başında Avrupa'ya vizesiz seyahat edebilir'
banner90
banner99

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Asselborn TC vatandaşlarına vize serbestisinin birkaç ay içinde yürürlüğe girebileceğini söyledi.

Deutsche Welle'de yer alan habere göre Asselborn, Alman "Welt" gazetesine verdiği demeçte vize serbestisinin önümüzdeki yıl içinde başlatılabileceğini belirterek, "Ama Türkiye'deki durum biraz yatıştığında ve Türkiye Avrupa Konseyi kurallarına uyma isteği gösterdiğinde terörle mücadele yasası konusunda bu yılın sonu ya da 2017 başında bir çözümün mümkün olacağına inanıyorum" dedi.

AB'nin vize serbestisi ile ilgili olarak hukuk devleti ilkelerine uyum konusunda ısrarını sürdüreceğini belirten Asselborn, bunun sadece Türkiye değil, tüm ülkeler için geçerli olduğunu söyledi. Asselborn, "Terörle mücadele yasası dışında şu an vize serbestisi için gerekli olan diğer tüm noktalar çözülebilir durumda" diye konuştu.

Darbe girişimi konusunda özeleştiri

Lüksemburg Dışişleri Bakanı, diğer yandan Avrupalıların Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişimine tepki vermekteki başarısızlığını kabul ederek, "Türk kamuoyunda darbe girişiminin açtığı yaranın derinliğini tam anlamıyla kavrayamadık. Darbeye karşı sokaklara çıkan insanlar aynı zamanda demokrasi için de oradaydı. Bunu biraz gözden kaçırdık" ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2016, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104