banner6

Twitter herkes için 'eşit' değil

banner37

Twitter herkes için 'eşit' değil
banner150

banner150

banner99

Milyarder iş insanı Elon Musk, Twitter'ın ifade özgürlüğü merkezinde 'herkese eşit davranmak' konusunda son derece kararlı olduğunu öne sürüyor. Ancak yeni bir rapor, CEO'nun platformda paylaşımları çeşitli algolaritmalarla öne çıkarılan 'yaklaşık 35 VIP kullanıcıdan' oluşan bir listesi olduğunu ortaya koydu. Musk'ın seçkin kullanıcılar listesinde ise ABD Başkanı Joe Biden'ın yanı sıra bazı gazeteciler, Hollywood yıldızları, sporcular ve sosyal medya fenomenleri yer alıyor.
Platformer adlı internet sitesi  tarafından elde edilen belgeler; aralarında bazı siyasetçi, sporcu, Hollywood yıldızı ve gazetecilerin bulunduğu kişilerin Twitter’da görünürlüklerinin arttığını öne sürdü. Raporda, VIP kullanıcıların paylaşımlarının, Twitter  mühendisleri tarafından  'her zaman görünür olmaları' için sitenin kodları değiştirdikleri belirtildi.

 

VIP LİSTESİNDE KİMLER VAR?
Rapora göre Alexandria Ocasio-Cortez, Daily Wire kurucusu Ben Shapiro, ABD Başkanı Joe Biden, Los Angeles Laker oyuncusu LeBron James ve Bloomberg köşe yazarı Matt Yglesias bu 'seçkin’ kullanıcılar arasında yer alıyor. 
Platform, YouTuber Bay Beast, Twitter kullanıcısı @dril ve Erkek Giyim yazarı Derek Guy'ın da listede olduğunu bildirdi.
Bununla birlikte, algoritmayı tweetleri güçlendirecek şekilde değiştirme hamlesi, Musk'ın Şubat ayında Twitter mühendislerinden ABD Başkan Joe Biden'ın Super Bowl paylaşımının, kendi tweetlerini gölgede bırakmasının ardından paylaşımları öne çıkarmalarını talep etmesiyle daha önce de gündeme gelmişti.
Ancak Musk, Kasım 2022'de 'lordlar ve köylüler sistemine' benzettiği doğrulama onay işaretine yalnızca Twitter Blue abonelerinin erişimine izin vereceğini duyurdu. Milyarder iş insanı böylelikle Twitter'ın herkes için eşit bir yer olacağına inandığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104