banner6

UBS, 1 milyar dolarlık teklifini başta kabul görmemesi üzerine 2 milyar doların üzerine çıkardı

banner37

UBS, 1 milyar dolarlık teklifini başta kabul görmemesi üzerine 2 milyar doların üzerine çıkardı
banner90
banner99

ABD'deki banka iflaslarının sıçramasından korkulan Avrupa bankaları arasındaki en zayıf halka olan İsviçre'nin Zürih kenti merkezli Credit Suisse için can simidi atıldı. Bir süredir kötü yönetim ve mali çöküş içindeki 167 yıllık banka, en büyük rakibi UBS tarafından devralınacak. Bunun için milyarlarca dolarlık devlet garantileri sunuldu.

Alpler'deki bankacılık ülkesi İsviçre'de, ABD'deki banka iflaslarının etkisiyle hisse senetlerinin değeri dibe vuran Credit Suisse'in batmaktan kurtarılması için anlaşmaya varıldığı açıklandı. UBS Başkanı Colm Kelleher, Credit Suisse Başkanı Axel Lehmann ve diğer önde gelen mali yetkililerle basın toplantısı düzenleyen İsviçre Cumhurbaşkanı Alain Berset, haftasonunda yürütülen müzakereler sonucunda, ülkenin en büyük bankası UBS'nin baş rakibi Credit Suisse'i satın alacağını duyurdu. Berset, 'bunun güveni yeniden tesis etmek için en iyi çözüm olduğunu' söyledi.

'Uluslararası finansın istikrarı için' bu anlaşmaya varıldığına işaret eden Berset, "Credit Suisse'in kontrolsüz bir şekilde çökmesi, ülke ve uluslararası finans sistemi için hesaplanamaz sonuçlara yol açar" dedi.

Maliye Bakanı Karin Keller-Sutter de 'Credit Suisse'in iflasının onarılamaz bir ekonomik kargaşaya neden olabileceğini' dile getirdi.

Credit Suisse, küresel finansal sistemi izleyen uluslararası bir kuruluş olan Finansal İstikrar Kurulu'na göre dünyanın küresel çapta sistemik olarak önemli bankalarından biri. Bu, kontrolsüz şekilde iflasının, 15 yıl önce ABD'de Lehman Brothers'ın çöküşü gibi finansal sistemde dalgalanmalara yol açacağına inanıldığı anlamına geliyor.

İsviçre bankacılık sektörüne güveni geri kazanma çabası çerçevesinde, UBS'nin Credit Suisse'i devralması anlaşmasına İsviçre Merkez Bankası (SNB) ve Finansal Piyasa Denetleme Kurumu (FINMA) aracılık etti.

Pazartesi günü piyasalarda panik ve fiyasko başlamasını önlemeye yönelik şekilde yetiştirilen anlaşmanın parçası olarak, SNB, UBS'ye 100 milyar dolarlık likidite hattı ve 9 milyar CHF potansiyel zarar kefaleti sunmayı kabul etti.

Financial Times gazetesine göre UBS, 1 milyar dolarlık teklifini başta kabul görmemesi üzerine 2 milyar doların üzerine çıkardı.

İsviçreli yetkililerin satın almayı hızlandırmaya yönelik anlaşmayla ilgili hissedar oylamasını atlamak için yasaları değiştirmeyi düşündüğü belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104