banner6

Ukrayna'da 13 kenti vurdular!

banner37

Kırım’ı Rusya’ya bağlayan Kerç köprüsüne yönelik sabotajın ardından Moskova, Ukrayna’yı 10 Ekim tarihinde füze yağmuruna tuttu. Rusya anakarası, Hazar Denizi ve Karadeniz’den fırlatılan en az 80 füze ve silahlı insansız hava araçları 13 Ukrayna şehrini hedef aldı. En az 11 kişi hayatını kaybetti.

Ukrayna'da 13 kenti vurdular!
banner151

İlhak edilen Kırım’ı karayoluyla Rusya’ya bağlayan Kerç Boğazı Köprüsü’nün cumartesi günü esrarengiz bir sabotaj sonucu ciddi hasar görmesi üzerine Moskova’dan endişeyle beklenen misilleme hamlesi geldi. Dün sabah saat 06.00 itibarıyla Ukrayna’yı resmen füze yağmuruna tutan Rusya, başkent Kiev başta olmak üzere 13 şehrin altyapısını çökerten saldırılar gerçekleştirdi.

PUTİN’DEN TÜRKAKIMI İDDİASI

Rusya Güvenlik Konseyi toplantısı sırasında Rusya’nın Ukrayna’ya 84 füze attığını açıklayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Savunma Bakanlığımızın tavsiyeleri doğrultusunda Ukrayna’ya gereken kapsamlı yanıt verilmiştir. Silahlı kuvvetlerimizin düzenlediği misillemede Ukrayna’nın enerji altyapısı, askeri yönetim merkezleri, ulaşım ve haberleşme merkezleri hedef seçilmiştir. Ayrıca Ukrayna yönetimini Rusya’ya yönelik yeni terörist saldırılar düzenlemeleri durumunda çok sert yanıt vereceğimizi bir kez daha hatırlatmak isterim” açıklamasında bulundu. Putin ayrıca, Rusya’dan Türkiye’ye giden Türk Akımı doğalgaz boru hattına da sabotaj düzenlenmek istendiğini, ancak Rus güvenlik güçlerinin bu girişimi önlediklerini de söyledi.

ZELENSKİ’NİN FERYADI

Rusya’nın tıpkı savaşın başladığı 24 Şubat gününde yaptığı gibi Ukrayna’yı uzaktan füzelerle vurduğunu belirten Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, “Bugün çok ağır bir sabah yaşıyoruz. Terörist ülke yine tüm gücüyle bize saldırdı. Hedefinde ülkemizin altyapısıyla siviller vardı. Amaçlarının bizi halk olarak yeryüzünden silmek olduğunu bir kez daha tüm dünyaya kanıtladılar” dedi.

İLK KİEV HEDEF OLDU

Rusya’nın misilleme saldırısı dün sabah saat 06.00’da başladı. İlk füzeler başkent Kiev’in merkezine yer alan Ukrayna Güvenlik Servisi’nin sokağında infilak etti. Ardından Kiev bölgesinde şehre elektrik sağlayan trafo merkezleri vuruldu. Kiev’de kısmi elektrik kesintisi yaşanırken, metro seferleri durdu. Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko, başkent halkına seslenerek, “Metro durdu. İkinci emre kadar sadece sığınak olarak kullanılacak. Evlerinizden çıkmayın ve kalabalık gruplar oluşturmayın” çağrısı yaptı.

ELEKTRİKLER GİTTİ

Rusya sınırına yakın Harkiv de ağır saldırı altında kaldı. Harkiv altyapısını hedef alan Rus füzeleri burada da metronun durmasına ve elektriklerin kesilmesine yol açtı. Harkiv Belediye Başkanı İgor Terehov, “Savaşın başından bu yana çok Rus füze saldırısı gördük. Bunlarla bizi dize getireceklerini düşünmeye devam ediyorlarsa güçlerini değil, çaresizliklerini ortaya koyuyorlar” açıklamasını yaptı. Rusya’nın saldırısında ayrıca Lviv, Dnipro, Odessa, Hmelnitsk, Jitomir, Rovno, Mikolayev, Ternopol, İvano-Frankovsk, Kropivnitsk ve Konotopa şehirleri de vuruldu. Ukrayna İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre füze saldırılarında şu ana kadar 11 sivil öldü, 80 kişi de yaralandı.

HAZAR’DAN SEYİR FÜZESİ, KARADENİZ’DEN KALİBAR

Ukrayna’ya misillemede Rusya’nın elindeki tüm füze çeşitlerini kullandığı iddia edildi. Ukrayna Savunma Bakanlığı, “Düşman şehirlerimizi vurmak için elinde ne tür füze varsa hepsini kullandı. X-101 ve X-555 seyir füzeleri Hazar Denizi’ndeki savaş gemileriyle havadan TU-95 ve TU-160 stratejik bombardıman uçaklarından ateşlendi. Karadeniz’deki Rus denizaltılar Kalibar füzelerini üzerimize gönderdi. Rusya’dan İskender-M taktik füzeler ateşlendi, Ayrıca karada kullanılmak için uyarlanan S-300 ve Tornado-S füzelerini tespit ettik. Sabah 06.00’dan 12.00’ye kadar 84 füze atıldı. 45’i hava savunma sistemlerimiz tarafından etkisiz hale getirildi. Rusya, Belarus hava sahası üzerinden İran yapımı Şehid-136 kamikaze dronlarını yolladı” açıklamasını yaptı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104