banner6

Ukrayna'dan tahıl sevkiyatı başladı

banner37

Ukrayna'dan tahıl sevkiyatı başladı
banner151 banner143

Türkiye'nin girişimleri sonucu 22 Temmuz'da Rusya, Ukrayna, Birleşmiş Milletler ve Türkiye tarafından 'Tahıl sevkiyatı' anlaşması İstanbul'da imzalanmıştı.Anlaşmanın ardından ilk tahıl gemisi Ukrayna’dan yola çıktı.Razoni isimli gemi Lübnan’ın Tripoli Limanına gitmek üzere Odesa’dan hareket etti. Bingöl'ün Solhan ilçesindeki Turnalar Gölü risk altında. Uzmanlara göre, ziyaretçilerin adaların üzerine çıkmak için kullandığı sopalar, doğal yapıda bozulmalara yol açabilir.

BAKAN AKAR'DAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar, "Razoni yarın 15 civarında İstanbul'da olacak. Tahıl arzının dünya için önemi var. Rusya ve Ukrayna dünyadaki tahılın üçte birini üretiyor. Çatışma nedeniyle bir takım sıkıntılar yaşandı, tahılın Ukrayna'dan çıkışı problem haline geldi. Gıda maddelerin çıkamayışı özellikle Ortadoğu ve Afrika'da güvenlik sorununa dönüşebiliyor. 25 milyondan fazla tahıl savaş nedeniyle bekleniyordu. Rusya'nın limanlarında da gıda ve çeşitli kimyasallar var. Bunların nakli bizim çalışmamızın dışında ayrı bir konu, ama bir katkımız olursa Türkiye olarak memnuniyet duyarız" dedi.

Bakan Akar sözlerine şöyle devam etti:

İstanbul'daki koordinasyon merkezinin Rusya ve Ukrayna taraflarının bir arada olabildiği tek ortam olduğunu vurgulayan Bakan Akar, "Türkiye'ye olan teveccüh bizi oldukça gurulandırıyor" dedi. Akar, mutabakat muhtırasında "120 gün" şeklinde bir ibare olduğunu belirterek, "Eğer taraflardan bir istek gelmezse sözleşme uygulanmaya devam edecek. Aslolan insanların ihtiyaçlarının karşılanması" diye konuştu.

Bununla birlikte Akar, "Birleşmiş Milletler bizi her zaman destekledi. Bizim tarafımızdan yapılan girişimlerin başkaları tarafıdan yapılmayacağını bildikleri için her zaman destek aldık. Geminin yola çıkşından sonra İstanbul'daki bir temsilci bize teşekkür etti" diyerek BM'nin süreçteki desteğini aktardı. 

Ukrayna'da mahsur kalan Türk uçaklarına ilişkin de bir açıklama yapan Milli Savunma Bakanı, "Biz Montrö sözleşmelerini savaş protokollerine göre uyguladık. Bizim uçaklarımız 23 Şubat saat 13'te Ukrayna'ya indi. Hava sahasının kapatılmasının ardından Boresov Havalimanı'nda mahsur kaldılar. Bizim yaptığımız insani yardımdan dolayı ortaya çıkan bu durumu düzeltmek için hem Rusya ile hem Ukrayna ile temaslarımız sürüyor" değerlendirmesinde bulundu.

''ÇOK ÖNEMLİ BİR BAŞARI''

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan da bir açıklama geldi. 

Türk diplomasisinin çok önemli bir başarını olduğunu belirten Kalın,  ''Dünya gıda güvenliğini ve gıda fiyatlarının istikrarını güvence altına alıyor. Bu hassas süreci yürütürken savaşın sona ermesi için girişimlerimiz devam edecek'' dedi. 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104