'Ülkeye girişin önündeki engeller kaldırılsın'

banner37

Yemen’de ateşkes talep eden tasarı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunuldu. Tasarıda ülkeye girişin önündeki tüm engellerin iki hafta içinde kaldırılması talep edildi.

banner87
'Ülkeye girişin önündeki engeller kaldırılsın'
banner90
banner8

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin daimi üyelerinden İngiltere, hazırladığı Yemen tasarısını konseydeki diğer üye ülkelerle paylaştı. Savaşın merkezi haline gelen ve insani yardımların girdiği en önemli noktalardan liman kenti Hudeyde’de ateşkes çağrısı yapılıyor.

Sivillerin ve sivil altyapıların hedef alınmasının, ayrıca Husilerin Suudi Arabistan’a yönelik balistik füze saldırılarının kınandığı tasarıda, nüfusun yoğun olduğu yerlerde çatışmalara ve bölgedeki ülkelere füze saldırılarına son verilmesi talep ediliyor.

Karar tasarısında, savaşın taraarından bürokrasi de dahil insani erişimin ve ticari malların ülkeye girişinin önündeki tüm engelleri iki hafta içinde kaldırmaları isteniyor. Yemen hükümetine uluslararası toplumun ve bölge ülkelerinin de yardımıyla çökmekte olan para birimi ve ekonomiyi desteklemek için ülkeye döviz girmesini sağlaması çağrısı da yapılan tasarıda, öğretmen, sağlık çalışanı gibi tüm memurların maaşlarının da hızlı bir şekilde ödenmesi talebinde bulunuluyor. Karar tasarısı kabul edildiği andan itibaren yürürlüğe girecek. BM Güvenlik Konseyinde, Suriye konusunda olduğu gibi Yemen krizinde de görüş ayrılıkları bulunuyor. Konseyin geçici üyelerinden Kuveyt, tasarıda birtakım değişiklikler yapılmasını talep ediyor.

Kuveyt’in BM Daimi Temsilcisi Mansour el-Otaibi, gazetecilere yaptığı açıklamada, tasarıda istedikleri değişikliklerin salı günü görüşülmeye başlanacağını belirterek, bu hafta oylama yapılmasının beklenmediğini söyledi. Öte yandan BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, geçen hafta ülkedeki savaşın taraarını yakında İsveç’te bir araya getireceğini ve esir değişimi için taraarın bir anlaşma imzalamak üzere olduğunu açıklamıştı. BM’ye göre dünyanın en kötü insani krizinin yaşandığı, kıtlığın eşiğindeki yaklaşık 28 milyon nüfuslu Yemen’de 22 milyondan fazla kişi insani yardıma ve korumaya ihtiyaç duyuyor, 18 milyon kişi ise açlık tehdidi altında bulunuyor. Yemen’de Husiler ile Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon birliklerince desteklenen hükümet güçleri arasında 3 yılı aşkın süredir yaşanan çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2018, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75