Uluslararası Hemşireler Konseyi: 44 ülkeden 1500 hemşire Covid-19'dan öldü

banner37

Uluslararası Hemşireler Konseyi: 44 ülkeden 1500 hemşire Covid-19'dan öldü
banner8

Uluslararası Hemşireler Konseyi (ICN), yeni tip Corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle 44 ülkeden 1500 hemşirenin yaşamını yitirdiğini, dünya genelinde ise virüsten 20 binden fazla sağlık çalışanının yaşamını yitirmiş olabileceğini bildirdi.

banner134

130 ülkeden yaklaşık 20 milyon hemşirenin kayıtlı olduğu Cenevre merkezli Konseyden yapılan yazılı açıklamada, "ICN'nin kendi yaptığı bir analiz, küresel olarak vakaların yaklaşık yüzde 10'unun sağlık çalışanları arasında bulunduğunu gösteriyor." bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, dünyadaki 195 ülkenin sadece 44'ünde 1500 hemşirenin Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği, dünya genelinde virüsten 20 binden fazla sağlık çalışanının hayatını kaybetmiş olabileceği belirtildi.

"STANDART VE SİSTEMATİK VERİ TOPLANMASI' ÇAĞRISINDA BULUNUYORUZ"

ICN yöneticilerinden Howard Catton, video konferans yöntemiyle katıldığı bir etkinlikte veri paylaşmayan ülkelere sert tepki gösterdi.

Catton, şunları kaydetti:

"Bu salgın sırasında, tıpkı 1. Dünya Savaşı sırasında olduğu gibi çok sayıda hemşirenin hayatını kaybetmesi şok edici bir durum. Mayıstan beri 'sağlık çalışanlarının enfeksiyonları ve ölümleri hakkında standart ve sistematik veri toplanması' çağrısında bulunuyoruz ve bunun hala gerçekleşmemesi bir skandaldır."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan dalga
Hasan dalga - 12 ay Önce

1 milyondan vazlada insan oldu .coguda pandemi sirasinda calismak zorunda olan insanlar.onlarida rakam rajan yazin

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88