Uzmanlar Delta Plus Varyantını açıkladı

banner37

Uzmanlar Delta Plus Varyantını açıkladı
banner99

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yaklaşık 100 ülke ve bölgede Koronavirüsün Delta varyantına rastlandığını açıklarken, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin soruları üzerine, Türkiye’de 284 kişide bu varyanta rastlandığını bildirdi. Bakan Koca, ayrıca Delta Plus varyantının 3 kişide, 3 farklı ilde görüldüğünü belirterek, bu kişilerin genel durumlarının iyi ve ayakta takip edilen hastalar olduğunu kaydetti.

Uzmanlar, dünya genelinde endişe uyandıran, Koronavirüsün bulaşıcılığı yüksek Delta varyantı ile Hint-Güney Afrika karışımı olarak da adlandırılan Delta Plus varyantı arasındaki farkları ve alınabilecek önlemler konusunda AA muhabirinin  sorusunu yanıtladı:

1-“DELTA PLUS” VARYANTI NEDİR sorusuna  Klinik Mikrobiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Külah veridiği cevapta;

“Delta Plus, Delta varyantının bir türü ve K417N adı verilen bir ‘spike’ protein mutasyonuna sahip. Bu, daha önce Güney Afrika’da tespit edilen Beta varyantında da açıklanmış mutasyon. Delta’ya bu mutasyonun eklenmesiyle ‘plus’ olarak adlandırıldı.”

2- “DELTA PLUS”IN DELTA VARYANTINA GÖRE DAHA FAZLA BULAŞICI OLDUĞU İFADE EDİLİYOR. BU BİLGİ DOĞRU MU? AŞILARIN BU VARYANTA OLAN ETKİSİNE YÖNELİK ELDE EDİLEN BULGULAR VAR MI?

Prof. Dr. Atakent:

“Kolay yayılıyor, bulaşıcılığı daha yüksek, akciğer hücrelerine daha kolay tutunabiliyor, monoklonal antikor tedavisine potansiyel olarak dirençli. Ancak orijinal Delta varyantından daha bulaşıcı olduğuna, daha ağır hastalığa neden olduğuna veya daha tehlikeli olduğuna dair yeterli veri yok.

3- DELTA VARYANTI, AŞILARI BELLİ BİR ORANDA ETKİSİZ KILIYOR, AYNI DURUM DELTA PLUS İÇİN DE GEÇERLİ Mİ?

banner134
Prof. Dr. Atakent:

“Sinovac aşısının Delta varyantına karşı koruyuculuk düzeyi hakkında çalışma verisi bulunmamaktadır. Ancak inaktif virüs aşısı olması ve nükleokapsid proteinini de içermesi nedeniyle bu varyanta karşı da bir miktar koruyuculuğunun olması beklenilebilir.

4- ÖZELLİKLE TÜRKİYE AÇISINDAN HER İKİ VARYANTIN OLUŞTURABİLECEĞİ TEHLİKELERE YÖNELİK ÖNGÖRÜLERİNİZ NELERDİR? YENİ BİR DALGAYA, TEKRAR KAPANMA TEDBİRLERİNE SEBEP OLABİLİR Mİ?

Prof.Dr Canan Külah:

“Burada alınacak en temel önlem, çift doz aşı ile tüm toplumu korunur hale getirmek. Ayrıca Delta, Delta Plus temaslılarının testlerle çok hızlı saptanması, yakından takip edilmesi gerekiyor. Çok kolay bulaşabildiği ve antikordan da kaçabildiği dikkate alındığında testlerle hızlı saptama, temas takibi ve aşılamaya odaklanmak gerekiyor. Böylelikle söz konusu varyantların yeni bir dalgaya yol açma, korktuğumuz şekilde büyümesi ihtimalinin önüne geçilebilir. ”

5- AŞILAMANIN BU SÜREÇLE MÜCADELE AÇISINDAN ÖNEMİ NEDİR? VATANDAŞLARA HEM AŞILARINI YAPTIRMALARI HEM DE MASKE VE MESAFE KURALLARINA UYMALARI AÇISINDAN NE GİBİ ÖNERİLERDE BULUNMAK İSTERSİNİZ?

Prof. Dr. Atakent:

“Pandeminin bir an önce kontrol altına alınabilmesi, virüsün mutasyona uğrayarak yeni varyantların ortaya çıkışının engellenebilmesi için, hızlı ve etkin, yüksek oranda aşılama sağlanması ile birlikte maske, sosyal mesafe ve el hijyeni gibi temel uygulamalardan taviz verilmemesi hayati önem taşımaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75