Wang Yi: Her an bir savaş patlak verebilir

banner37

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD ile Kuzey Kore arasında her an bir savaşın patlak verebileceğini söyledi.

Wang Yi: Her an bir savaş patlak verebilir
banner99

Bir yanda ABD ile Güney Kore diğer yanda ise Kuzey Kore olmak üzere taraflar arasında gerilimin sürekli arttığına dikkati çeken Wang, tansiyonun daha da yükselmesi durumunda çıkacak savaşın kazananı olmayacağını söyledi.

Bakan Wang ve Fransız mevkidaşı Jean-Marc Ayrault, başkent Pekin'deki Diaoyütai Devlet Konukevi'nde düzenlenen ortak basın toplantısında ikili ilişkiler ve bölgesel konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tek çözümün diyalog olduğuna dikkati çeken Vang, tüm taraflara bölgedeki tansiyonu geri dönülemez bir noktaya gelmeden durdurma çağrısında bulundu. 

banner134
Kuzey Kore, ABD Başkanı Donald Trump'ın attığı tweetler ve ABD donanmasının bölgede gerçekleştirdiği tatbikatlar nedeniyle tansiyonun yükseldiğini söyledi.

Kuzey Kore'nin ABD işlerinden sorumlu Dışişleri Bakanı Yardımcısı Han, ABD'yi, Kuzey Kore ordusunu provoke etmemesi konusunda uyararak "Onlar isterse savaşa gideriz. Halihazırda elimizde güçlü nükleer caydırıcı silahımız var" ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore'nin yakın zamanda 6. nükleer denemesini gerçekleştireceğini açıklaması balistik füze denemelerini artırması Washington'da rahatsızlık yaratmış, Trump yönetimi ise planlanan nükleer denemenin yapılması halinde buna güçle karşılık vereceği uyarısında bulunmuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2017, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75