banner6

Wray, ayrıca Çin hükümetini ABD'nin salgının nedenlerini araştırma çabalarını engellemekle suçladı

banner37

Wray, ayrıca Çin hükümetini ABD'nin salgının nedenlerini araştırma çabalarını engellemekle suçladı
banner90
banner99

ABD'de Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Christopher Wray, bürosunun corona virüsün (Covid-19) kökenlerine dair yaptığı araştırmanın sonuçları hakkında ilk kez kamuoyuna açık bir yorum yaptı. Wray, "FBI'ın bir süredir pandeminin kökeninin büyük olasılıkla Wuhan'daki potansiyel bir laboratuvar kazası olduğunu değerlendirdiğini" söyledi. Bununla birlikte, Wray'in yorumları, ABD ve Çin arasındaki ilişkilerin gerginleştiği bir dönemde geldi.
FBI Direktörü Christopher Wray,  kurumunun Covid-19 salgınının "büyük olasılıkla" Çin'in Wuhan kentindeki bir laboratuvarda meydana gelen bir olaydan kaynaklandığına inandığını söyledi.

Fox News'e konuşan Wray, "FBI bir süredir salgının kökeninin büyük olasılıkla Wuhan'daki potansiyel bir laboratuvar kazası olduğunu değerlendiriyor." dedi.

ABD ENERJİ BAKANLIĞI DA BENZER BİR SONUCA ULAŞTI
Wray'in yorumları, bu hafta başında ABD Enerji Bakanlığı tarafınan yayınlanan raporun ardından geldi.
Söz konusu raporda, "Covid-19 salgınının en olası nedeninin Çin'deki bir laboratuvardan kaynaklanan sızıntı olduğu tespit edilmiştir." denildi.

ÇİN HÜKÜMETİNİ ABD'NİN ARAŞTIRMALARINI ENGELLEMEKLE SUÇLADI
Wray, ayrıca Çin hükümetini ABD'nin salgının nedenlerini araştırma çabalarını engellemekle suçladı.
Wray, "Çin hükümeti, bizim yaptığımız çalışmaları, engellemek ve karartmak için elinden geleni yapıyor. Bu herkes için talihsiz bir durum." diye konuştu.

ÇİN TEPKİ GÖSTERDİ
Çinli yetkililer ise bu iddiay reddederek Pekin'e karşı bir karalama kampanyası olarak nitelendirdi. Pekin ayrıca, 2021 yılında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yayınlanan ve laboratuvar sızıntısı teorisini "son derece düşük ihtimalli" olarak nitelendiren bir araştırmaya da atıfta bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104