Yangının tanıkları anlatıyor

banner37

Yunanistan’da en az 80 kişinin hayatını kaybettiği facianın ardından BBC olayı deneyimleyenlerle konuştu

Yangının tanıkları anlatıyor
banner90
banner99

“Evden ayrılmak için zamanı yoktu”

19 yaşındaki Olivia Exarchakou, Atina'da yaşayan bir öğrenci. Aile dostlarının ikisini yangında kaybetti. Exarchakou yaşadıklarını şöyle anlattı:
“Çatılardan tek görebildiğimiz dumandı. Akropolis'in üzerinden dalga dalga büyüdüğünü gördük. Annemin yakın bir arkadaşı Voutsa bölgesindeki yazlık evini kaybetti. Yangın nedeniyle ölen iki kişi tanıyorum. Birisi evde öldü. Kadının evden ayrılmak için zamanı yoktu çünkü yangın çok hızlı yayılıyordu. Bir başka aile dostumuz plajda hayatını kaybetti. Kadının bedeni suda bulundu”.
  

“İnsanlar kayıp”


İngiliz vatandaşı Catherine Hooper Bristol kentinden. Düzenli olarak Yunanistan'ı ziyaret eden Hooper, yangın sırasında etkilenen alana yakın bir yerdeydi:

banner134
“Yangının yayıldığı Pentelicus sıra dağlarının diğer tarafına yaklaşık 20 kilometre uzaklıktayım. Burada dahi hava kekremsi. Yoğun bir duman Atina'nın üzerinde. Süpermarketler, su dolu kamyonlarla su dağıtıyor. Birçok itfaiye uçağı ve helikopteri üzerimizden uçtu, uçmaya devam ediyor. Yüzlerce kişi denize kaçtı ancak sıcak küller ve uçuşan yıkıntılar birçok kişiyi denizde açılmak zorunda bıraktı. Dalgalar yüksekti ve akıntı insanları Evia Adası'na doğru sürükledi. Bu sabah üç kadın ve bir çocuğun boğulduğunu duydum. Denize gidip kaybolan birçok kişi var. Denizdeki bazı insanlar kurtarılmadan önce dört saat boyunca denizdeydiler. Bu sabah 26 kişi bir tavernada ölü bulundu. Bir annenin kucağında çocuğuyla ölü bulunduğunu duydum”.
  

“İki kadın kollarımda can verdi”
George Vokos ise yangının etkilediği Mati Köyü’nden. İki kişinin kollarında öldüğünü, kendisinin ise şanslı olduğunu söylüyor:
“Bu, devasa bir felaket. Tanrıya şükürler olsun ki ailem güvende. Güvenlik için denize doğru kaçtık. Yanan iki arabamı kaybettim. Evimin de yarısı yandı. Ancak iki kadın kollarımda can verdi”.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 09:29
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75