'Yardıma hazırız'

banner37

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Libya’daki siyasi istikrarsızlıkla ilgili, “NATO yardım etmeye hazır ama direkt toprakları üzerine müdahaleyi önlemek istiyor” dedi.

'Yardıma hazırız'
banner90
banner8

İtalya’nın başkenti Roma’da yapılam MED-Akdeniz Diyalog Forumu’nda konuşa NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Uzun vadede Irak ve Afganistan’daki tecrübelerimizden aldığımız ders, önceden tedbir almak müdahale etmekten daha iyi. NATO’nun kendi gücü ile müdahale etmesindense ülkelerin kendilerini istikrara kavuşturmalarına müsaade ederek yerel güçleri eğitmek daha iyi” dedi.

banner134
Stoltenberg, Libya’daki krizle ilgili “NATO yardım etmeye hazır ama direkt toprakları üzerine müdahaleyi önlemek istiyor. Bunun için Irak, Afganistan, Libya’ya kendi ülkelerini istikrara kavuşturmalarına müsaade etmek gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Diğer yandan “DEAŞ’a karşı savaşta ilk sırada olan ordularının kararlılığı ve cesareti için Irak’a teşekkür ediyorum” diyen NATO Genel Sekreteri, Irak’ın DEAŞ’ karşı mücadelesinin herkes için önemli olduğunu belirtti. Stoltenberg, “DEAŞ yenilmeseydi ve bir devlet kurmayı başarmış olsaydı halk üzerinde kalıcı bir etkisi olacaktı ve hepimiz üzerinde çok güçlü bir etki bırakacaktı. Çünkü ülkelerimize saldırmakta finansman sağlamak ve organize olmak için bir üsse sahip olacaktı” görüşünü savundu.

NATO’nun Irak’ta yerel güçleri eğitme misyonuna devam edeceğini ifade eden Stoltenberg, “DEAŞ’ın dönme olasılığını önlemek ve güvenlik güçlerinin kapasitesini artırmak için Irak’ta kalacaklarını” kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2018, 14:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75