banner6

Yunanistan bugün sandığa gidiyor

banner37

Yunanistan’da halk bugün sandığa gidiyor. Seçim yarışının, iktidarda bulunan Kiryakos Miçotakis liderliğindeki Yeni Demokrasi (ND) partisi ile Aleksis Çipras öncülüğündeki ana muhalefet Radikal Sol SYRIZA partisi arasında geçmesi bekleniyor.

Yunanistan bugün sandığa gidiyor
banner150

banner150

banner99

Muhalefet hayat pahalılığı, işsizlik ve yoksulluğa dikkat çekerken iktidar, ülkenin “krizden çıktığını” savunuyor. Bağımsız siyaset gözlem ağı Vouliwatch’un direktörü Stefanos Loukopoulos ile seçim sürecini konuştuk.

Yunanistan nasıl bir atmosferde seçime gidiyor?

Seçimler oldukça hareketli bir dönemde gerçekleşiyor. Casus yazılım skandalı ve enerji krizi nedeniyle toplumun büyük çoğunluğu tarafından hissedilen ekonomik zorluklara ek olarak, Yunanistan yakın zamanda Tempi bölgesindeki ölümcül tren kazasıyla da sarsıldı. Tüm bunlara rağmen şaşırtıcı bir şekilde, siyasi analistler ve medya uzmanları, son zamanlardaki seçim öncesi dönemler arasında en sakin ve en az kutuplaşmış dönemlerden birini yaşadığımıza işaret ediyor.

İstihbarat teşkilatının yaptığı iddia edilen yasadışı dinlemeler ve ekonomi, seçimi nasıl etkileyecek?
Ne yazık ki hukukun üstünlüğü ve insan haklarıyla ilgili konular, Yunan seçmenler için önemli bir öncelik oluşturmuyor. Büyük siyasi figürlerin, yüksek rütbeli Yunan askeri mensuplarının ve gazetecilerin yasadışı olarak dinlenilmesini içeren “predator” (casus yazılım) ve Ulusal Güvenlik Servisi (EYP) skandalının, önümüzdeki seçimlere önemli ölçüde etki etmesi beklenebilir. Ancak geçen aylarda yapılan bir dizi ankete göre bu, yurttaşlar tarafından en önemli konular arasında yer almıyor. Diğer yandan ekonomik durum gerçekten de bu seçimlerin merkezi konusu ve muhtemelen sonucu şekillendirmede en büyük etkiye sahip olacak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104