Yunanistan'dan Doğu Akdeniz'de gerilimi tırmandıracak adım

banner37

Yunanistan'dan Doğu Akdeniz'de gerilimi tırmandıracak adım
banner99

Doğu Akdeniz konusunda diyaloğa yanaşmayan Yunanistan, gerilimi tırmandırma niyetinde. Yunanistan Başbakanı, Fransa’dan savaş uçağı, fırkateyn ve helikopter alınarak ordunun güçlendirileceğini açıkladı.

Yeni uçaklar, fırkateynler, helikopterler ve 15 bin ek asker.

Ankara'nın her fırsatta Doğu Akdeniz konusunda gerilimi düşürme çağrılarına, diyalog taleplerine karşın Atina yönetimi çözümü farklı yerlerde arıyor.

Türkiye’nin haklı tezlerine diplomatik olarak karşılık veremeyen Yunanistan, çözümü silahlanmada bulacağını düşünüyor.

banner134
Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, orduya büyük harcama yapılacağının sinyallerini verdi.

Fransa'dan 18 Rafale savaş uçağı alınacağını söyleyen Miçotakis, donanmaya ise 4 yeni fırkateyn ve 4 Romeo helikopterinin dahil edileceğini açıkladı.

Miçotakis ordunun güçlendirilmesi için 5 yıllık program hazırlandığını, bu kapsamda orduya 15 bin yeni askerin ekleneceğini de belirtti.

Kendi provokatif ve uluslararası hukuka aykırı eylemlerini görmezden gelen Atina yönetimi, Birleşmiş Milletler'e Türkiye'yi şikayet etti.

Yunanistan Başbakanı Miçtotakis, BM Genel Sekreteri'nin yanı sıra Güvenlik Konseyi üyelerine hitaben yazdığı mektupta Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini eleştirdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Medine Abla
Medine Abla - 1 ay Önce

Yeter Artık Yonanistan akıllanmayacakmısınız anladım tekrar denize dökülmek istiyorsunuz

Hüseyin
Hüseyin - 1 ay Önce

Yazık bu yunanistana kendilerini ortaya atıyorlar gaz verip silah satıyorlar hemde zamanı geçmiş kendi kullanmadıklarını

Prof.Dr Errol Hassan Bafli
Prof.Dr Errol Hassan Bafli - 1 ay Önce

Kibristaki Rumlar ve Yunanistan, hic bir zaman akillanmaz ve gecmisten ders almaz. Bu iki milletin dayandiklari memleketler ABD, AB ve Fransa. bu uc devlet bunlari kiskirtip duruyor. Turkiye ve KKTC daimi olddugu gibi birlik halinde haraket etmeli ve haklarimizi korumali. Ne yazik ki Rum Yonetimi ve Yunanistan AB uyesi cunku her seyi orya tasiyorlar ve Turkiye ve KKTC ye zorluk cikarmak istiyorlar. Turkiye ve KKTC daima oldugu gibi gereken cevabi verir. Turk Milletine ve KKTC ye basarilar dilerim

SIRADAKİ HABER

banner75