Yunanistan'dan Türkiye'ye 'Maraş' Tehdidi

banner37

Kuzey Kıbrıs'ta 'Kapalı Maraş' bölgesi 46 seneden sonra tekrar halka açılırken Yunanistan Türkiye'nin kararından vazgeçmesini istedi. Yunan devleti, geri adım atılmadığı takdirde meseleyi Avrupa Birliği liderler zirvesine götüreceklerini belirtti.

Yunanistan'dan Türkiye'ye 'Maraş' Tehdidi
banner99

Yunanistan, Türkiye'yi Kuzey Kıbrıs'ta yer alan Kapalı Maraş bölgesinin açılması adımından vazgeçmesini istedi. Yunan devlet vekili Stelyos Petsas, aksi durumda Kıbrıs Rum bölgesiyle beraber meseleyi gelecek hafta gerçekleştirilecek AB liderler zirvesinde gündeme getirecekleri gibi hadsiz bir tehdide kalktı.

Kuzey Kıbrıs'ın Gazimağusa şehrinin doğu bölgesindeki sahil bölgesi Kapalı Maraş'ın bir takım kısımları, 46 senelik aradan sonra bugün tekrar ziyaretlere açılmıştı.

banner134

Yunan hükümet vekili, Yunanistan'ın 2 taraf arasında problemlerin değerlendirilmesi için kararlaştırılan araştırma müzakerelerinin başlatılmasını istediğini, fakat 'Kıbrıs konusunda provokasyonlara izin vermeyeceğini' belirtti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de geçen gün yaptığı açıklamasında Maraş'ın açılması kararına tepkisini dile getirerek Türkiye'yi Kıbrıslı Türkler ve Rumlar arasındaki tansiyonu attırmak ile suçlamıştı. Birleşmiş Milletler'den gelen açıklamada da tek taraflı fiillerin Ada'nın tekrar birleşmesi için müzakere uğraşlarına darbe vuracağı konusunda uyarılmıştı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatin Ramiz
Fatin Ramiz - 2 hafta Önce

Sahil boyunca oteller yıkılsın, sahil olsun, bisiklet ve yürüyüş yolları yapılsın, parklar yapılsın

SIRADAKİ HABER

banner75